13. 11. 2019 19:09 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Havárie slovenských autobusov: Najtragickejšia má až 16 obetí

Odborník radí, že na diaľkovej ceste by sme mali myslieť na svoju bezpečnosť.

Na archívnej snímke zo 7. septembra 2008 nehoda autobusu so slovenskými turistami v Chorvátskom Gospiči.
Na archívnej snímke zo 7. septembra 2008 nehoda autobusu so slovenskými turistami v Chorvátskom Gospiči. Foto: TASR/AP

Tragédií autobusov na cestách zažilo Slovensko už niekoľko. Tá najhoršia si vyžiadala 16 obetí.

Dopravný expert Marián Ürge upozorňuje, že na diaľkovej ceste by sme mali myslieť na svoju bezpečnosť.

Reportáž spracovala Zuzana Fečová.

 

Chronológiu dopravných nehôd autobusov

3. augusta 2003 - Dopravná nehoda pri Úhornej v okrese Gelnica si vyžiadala 13 mŕtvych a okolo 25 ľahko i ťažko zranených. Autobus plný pútnikov sa zrútil do priekopy.

7. novembra 2005 - Pri tragickej dopravnej nehode pri obci Ožďany v okrese Rimavská Sobota, kde došlo k zrážke kamióna s linkovým autobusom, zahynuli štyria ľudia. Zranených bolo ďalších 11 osôb.

2. septembra 2007 - Cestou z Poľany do Hriňovej v časti Snohy sa zrútil do rokliny autobus približne s 40 cestujúcimi. Pri nehode zahynuli štyri osoby, v nemocnici skonala piata obeť. Zranilo sa 34 ľudí. Autobus viezol kapelu a folkloristov z Hriňovej, ktorí sa vracali z folklórneho festivalu na Poľane.

7. septembra 2008 - Na následky dopravnej nehody v Chorvátsku zomrelo 14 občanov Slovenska, 19 osôb bolo hospitalizovaných, dve osoby boli v tom čase v kritickom stave. Autobus smerujúci z Košíc do chorvátskeho mesta Vodice zišiel z diaľnice medzi mestami Split a Záhreb. V autobuse bolo 49 prevažne starších cestujúcich. Časť cestujúcich sa vrátila vládnym špeciálom na Slovensko.

21. februára 2009 - Pri zrážke autobusu a motorového vlaku, ku ktorej došlo na železničnom priecestí medzi Polomkou a Heľpou v okrese Brezno, zahynulo 12 ľudí. Šesť ľudí utrpelo ťažké zranenia, 19 ľahké. Na priecestí v Polomke narazil osobný vlak na trati Červená Skala - Banská Bystrica do ľavej strednej časti autobusu, pričom došlo k jeho prevráteniu na pravú stranu a k vykoľajeniu motorového vozňa.

Zrážka vlaku a autobusu na nechránenom železničnom priecestí v Polomke, okres Brezno, 21. februára 2009.
Zrážka vlaku a autobusu na nechránenom železničnom priecestí v Polomke, okres Brezno, 21. februára 2009. Foto: TASR
 

21. júna 2009 - V Rakúsku havaroval autobus so stredoškolákmi zo Senice, ktorí sa vracali z desaťdňového školského výletu z Talianska. Pri návrate autobus patriaci českej dopravnej spoločnosti Tredos zišiel na diaľnici medzi Mooskirchenom a Liebochom z vozovky na pravú stranu a prevrátil sa na bok. Vodič za volantom zaspal. V autobuse bolo 48 ľudí - študenti aj učitelia. Havária sa zaobišla bez obetí na životoch, vyžiadala si 34 zranených.

6. júna 2014 - Pri havárii autobusu na diaľnici D1 v kilometri 74 v smere na Hlohovec zomreli štyri dievčatá. Všetky chodili do jednej triedy športového gymnázia v Trnave. V autobuse bolo 29 študentov a dve učiteľky. Vodič zišiel mimo cesty a autobus sa prevrátil.

5. septembra 2014 - Na následky nehody autobusu zomreli dve osoby a 32 ďalších utrpelo zranenia. Medzi zranenými boli aj tri deti. Autobus sa prevrátil na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy. Na mieste zahynul šofér autobusu. V Univerzitnej nemocnici Bratislava 8. septembra 2014 zomrela 75-ročná cestujúca z havarovaného autobusu.

18. mája 2017 - Na následky dopravnej nehody v obci Ožďany, okres Rimavská Sobota, zomrel vodič autobusu. Ten po tom, ako vyšiel zo zastávky v obci Ožďany, prešiel približne po 50 metroch do protismeru. Autobusom prerazil oplotenie detského ihriska a vošiel naň, kde aj zastal. Príčinou nehody bola vodičova náhla zdravotná indispozícia.

14. októbra 2017 - Čelná zrážka kamióna s mikrobusom si priamo na mieste nehody vyžiadala život vodiča mikrobusu a šiestich opatrovateliek. O deň neskôr zomrela v nemocnici aj siedma opatrovateľka. Vodič kamióna utrpel ľahké zranenie.

Tragédia pri obci Nitrica.
Tragédia pri obci Nitrica. Foto: facebook.com/Polícia Slovenskej republiky
 

4. apríla 2018 - Pri Plaveckom Štvrtku v okrese Malacky sa zrazil autobus s hasičskou cisternou. Autobus sa po zrážke prevrátil na bok, pričom dvaja cestujúci utrpeli ľahšie zranenia. Celkovo sa v autobuse viezlo 39 cestujúcich.

23. apríla 2018 - Dopravná nehoda autobusu s nákladným vozidlom, ktorá sa stala na ceste R1 v smere z Banskej Bystrice do Zvolena pri obci Badín, si vyžiadala dva ľudské životy. Jednou z obetí bol spisovateľ a filmár Peter Krištúfek. Diaľkový autobus narazil do zadnej časti návesu poľského kamióna. Okrem obetí na životoch v dôsledku nehody utrpelo 12 cestujúcich zranenia.

20. mája 2019 - Záchranári ošetrili vyše 20 ľudí, ktorí sa zranili pri nehode autobusu v žilinskej mestskej časti Zádubnie. Medzi zranenými boli aj deti. V autobuse sa viezlo 40 cestujúcich.

12. júna 2019 - Slovenský autobus havaroval na hlavnej ceste 37 v blízkosti mesta Miškovec v Maďarsku. Vodič autobusu v snahe vyhnúť sa zrážke s osobným autom zišiel z cesty a prevrátil sa. V autobuse sa zranilo desať detí ľahšie a traja dospelí, z ktorých jeden sa zranil vážnejšie.

11. novembra 2019 - Deväť ľudí sa zranilo na následky dopravnej nehody autobusu a dodávky pri Celulózke v Žiline. V čase nehody sa v autobuse viezlo 28 cestujúcich, z nich deväť utrpelo zranenia rôzneho charakteru.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce