14. 11. 2019 06:41 | BRATISLAVA/tvnoviny,sk

Meteorológovia upravili predpoveď na zimu. Ak čakáte veľké mrazy, budete sklamaní

Podľa predpovedných máp menej snehu napadne tiež v Alpách.

Husté sneženie.
Husté sneženie. Foto: TASRA/AP

Meteorológovia spolu s prvým snehom upravili svoju predpoveď na zimu v Európe. Z modelov troch spoločností vyplýva, že zima bude skôr mierna, veľké mrazy nás nečakajú. Strednú Európu navyše nečaká príliš zrážok, informuje tn.cz.

Ak ste sa tešili na pravú zimu plnú závejov snehu a mrazivých dní, budete sklamaní. Podľa najnovších predpovedí meteorológov to vyzerá skôr na miernu zimu v strednej Európe. Modely od rôznych meteorologických spoločností dal dohromady portál severe-weather.eu.

Chladný vzduch sa podľa meteorológov bude držať za polárnym kruhom a nebude smerovať na juh Európy. Tlaková níž ale môže ovplyvniť počasie vo Veľkej Británii a Škandinávii, kde odborníci prechodne očakávajú zimné búrky a fujavice.

V strednej Európe by mali v zime panovať vyššie teploty, než je dlhodobý priemer. Naopak snežiť by malo menej, predovšetkým na juhozápade Európy. Podľa predpovedných máp menej snehu napadne tiež v Alpách. Naopak viac snehu sa podľa modelu dočkajú v Škandinávii, hlavne v strednom Nórsku.

Odborníci ale upozorňujú, že prediktívne modely vyjadrujú priemerné počasie za dané obdobie (v tomto prípade pre tri mesiace). Neznamená to, že v Európe nemôžu krátkodobo udrieť prudké mrazy alebo že nepríde chumelica. Modely stanovujú dlhodobý priemer.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce