14. 11. 2019 08:07 , článok bol aktualizovaný 14. 11. 2019 16:02 | BRATISLAVA/TASR

Pri Nitre zahynulo osem žien a štyria muži. Jeden zo zranených je v kritickom stave

Medzi obeťami je takmer polovica študentov, či manželský pár z Kolíňan. Ostali po ňom dve deti

Zoznam obetí.
Zoznam obetí. Foto: TVNOVINY.sk
Autobus vytiahli z priekopy.
Takto vyťahovali autobus z priekopy.
Havarovaný autobus pri Malante.

Už sú známe mená a vek všetkých 12 obetí včerajšej tragickej zrážky pri Nitre. V linkovom autobuse zahynulo osem žien a štyria muži. Medzi mŕtvymi sú piati stredoškoláci aj manželský pár, po ktorom zostali dve siroty.

Povybíjané sklá, odtrhnuté sedadlá. Pri pohľade na vrak, v ktorom zahynulo 12 ľudí – cestujúcich - behá mráz po chrbte. Linkový autobus rozrezalo pri náraze s nákladiakom plne naloženým štrkom ako konzervu. Až za tmy ho za pomoci žeriavu postavili na kolesá.

Pravidelná linka z Nitry do Jelenca vyrazila z mesta 12:50, dve minúty po trinástej došlo k fatálnej zrážke s nákladiakom na Zlatomoraveckej ceste.

Cestu kedysi prezývali cestou smrti, po otvorení R1 sa jej už ale tragédie vyhýbali. Až do stredy - 13. novembra. Polícia vo štvrtok spresnila, že medzi mŕtvymi boli spolu až piati stredoškoláci, ktorí sa prímestským spojom práve vracali zo školy domov. Najmladšia z obetí má 15 rokov, najstaršia je 70-ročná dôchodkyňa.

Zlatomoravecká cesta smrti bola aj deň po tragédii neprejazdná, vyšetrovatelia boli stále na mieste, aby zdokumentovali miesto nehody.

Oba vraky odtiaľ odviezli ešte v noci. Cestu od štrku odpratávali vo štvrtok do jednej popoludní. Dočasne, zatiaľ na dva týždne, tam znížili rýchlosť. "Rýchlosť je už v tomto čase v mieste tragédie obmedzená na 50 kilometrov za hodinu," reagoval prednosta Okresného úradu v Nitre Karol Bórik.

Až deväť z dvanástich obetí včerajšej tragédie je z obce Kolíňany, tri deti zo susedného Jelenca. V obciach vládne smútok – rodičia prišli o deti, deti o rodičov, medzi mŕtvymi je aj manželský pár, po ktorom zostali dve dievčatá.

V obci Kolíňany ráno zriadili centrum pomoci pre preživších a pozostalých obetí. Pred obecným úradom horia sviečky.

Viac si pozrite v reportáži Moniky Kolekovej:

 


VIAC Z Domáce