14. 11. 2019 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mrazivé detaily zrážky autobusu s nákladiakom. Odborník opísal, čo sa stalo na „ceste smrti“

Nehoda od prvotného kontaktu oboch vozidiel mala trvať iba približne tri sekundy.

Vrak nákladného auta na mieste dopravnej nehody pri Malante.
Vrak nákladného auta na mieste dopravnej nehody pri Malante. Foto: TASR

Poznáme detaily nehody. Riaditeľ znaleckého ústavu, ktorý má na starosti skúmanie tragickej zrážky, nám presne opísal, ako sa nešťastie odohralo. Aj približne 30 hodín od nehody je stále otázne, čo ju spôsobilo. Verzií je hneď niekoľko a predčasné závery zatiaľ nechce robiť nikto.

Gustáv Kasanický šéfuje žilinskému ústavu súdneho inžinierstva. Práve jeho znalci teraz po tragickej udalosti skúmajú vraky oboch vozidiel. Kasanický už teraz dokáže presne zrekonštruovať priebeh nehody.

„Nákladné vozidlo Tatra sa pohybovalo dole miernym kopcom, oproti šiel autobus, Tatra narazila do boku autobusu zhruba v polovičke, najprv kabínou," hovorí.

Neskôr do autobusu narazila aj korba nákladného auta, na ktorej boli tony kameňa. Podľa Kasanického to už bol tvrdý náraz a železná korba vlastne trhala kompletne autobus.

Samotná nehoda od prvotného kontaktu oboch vozidiel mala trvať iba približne tri sekundy.

„Akoby sa vpárala tatrovka do autobusu, ľavé predné koleso tatrovky narazilo do ľavého zadného kolesa autobusu, do dvojmontáže. Akonáhle sa zasekli tie dve kolesá, nasledoval tvrdý náraz. Tatrovka sa otočila, prevrátila, takisto sa autobus otočil a prevrátil do priekopy," opísal šéf znaleckého ústavu.

Znalci zaznamenali polohu oboch vrakov vozidiel na špeciálne 3D skenery, ktoré im neskôr pomôžu presne nasimulovať celý priebeh nehody. Polícia na mieste nešťastia robí stále obhliadku a vyšetrovateľ vypočúva svedkov.

 

Niektorí svedkovia už včera tvrdili, že kamión sa krátko pred nárazom nebezpečne rozkýval. Verziu svedkov potvrdila aj ministerka vnútra a najskôr naznačila, že práve rozkývanie nákladiaku mohlo zapríčiniť celú tragédiu. „Zrejme preťažený kamión schádzal dolu kopcom, rozkýval sa pod tou váhou a narazil do autobusu," konštatovala pár hodín po tragédii.

Dnes je už ale Denisa Saková vo svojich vyjadreniach opatrnejšia. „Myslím si, že je úplne predčasné toto komentovať, včera som naznačila jednu z možných príčin. Je niekoľko variant, ale počkáme si na výsledky expertízy," poopravila vyjadrenie ministerka.

Minister dopravy Árpád Ersék povedal, že nateraz sa nevie, či nákladné auto bolo alebo nebolo preťažené. „Jednoducho to je len domnienka," vyhlásil.

Kasanický si myslí, že je predčasné prejudikovať, či bolo preťažené, alebo nie. Odôvodňuje to tým, že materiál bol rozsypaný na dĺžke okolo 50 až 100 metrov a z tej vrstvy nevedia zistiť, koľko toho bolo.. „Vlastne, až keď to pozbierame do nejakých kontajnerov a odvážime, vtedy budeme vedieť," poznamenal odborník.

Nákladné auto patrí eseročke Pro sun, ktorá má sídlo v Ladomerskej Vieske. Majiteľ spoločnosti nám na to, či bolo auto preťažené, neodpovedal. Komunikoval s nami iba cez vrátnika a odkázal, že je zaneprázdnený a k udalosti sa vyjadrí až po ukončení vyšetrovania.

Úplne inak zareagovala prepravná spoločnosť Arriva, ktorej patril linkový autobus. Jej 53-ročný šofér bol dlhoročný profesionál. Vlani získal vyznamenanie za 2,5 mil. kilometrov za volantom autobusu bez nehody.

Odpovede na všetky otázky o príčine nehody dajú v najbližších mesiacoch znalci a polícia, ktorá už rozbehla trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce