15. 11. 2019 06:24 , článok bol aktualizovaný 15. 11. 2019 08:32 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Andreas zázrakom prežil nehodu autobusu. Prišiel si uctiť pamiatku tých, ktorí také šťastie nemali

Na Slovensku od 8.00 do 20.00 h platí štátny smútok.

Prišiel aj chlapec, ktorý nehodu prežil.
Prišiel aj chlapec, ktorý nehodu prežil. Foto: TV Markíza
Pietny akt pred Strednou odbornou školou techniky a služieb v Nitre.
Pietny akt pred Strednou odbornou školou techniky a služieb v Nitre.
Prišiel aj chlapec, ktorý nehodu prežil.

Slovensko si dnes (15.11) uctí obete nehody autobusu pri Nitre štátnym smútkom. Bude trvať od 08.00 do 20.00 h. Vlajky tak budú stiahnuté na pol žrde.

Pred Strednou odbornou školou (SOŠ) techniky a služieb v Nitre sa od 8.00 h koná pietny akt. Škola patrí k tým, ktorých sa najviac dotkla tragická nehoda. Andreas akoby zázrakom prežil nehodu autobusu.

Z totálne zdemolovaného vozidla vyšiel ako prvý. So slzami v očiach povedal, že nikdy nezabudne na to, čo sa stalo a čo videl. Dnes si prišiel uctiť pamiatku tých, ktorí také šťastie nemali.

Pietny akt za obete nehody autobusu.
Pietny akt za obete nehody autobusu. Foto: TV Markíza
 

Pri zrážke autobusu s nákladným autom prišlo o život 12 ľudí a ďalších 20 sa zranilo. V linkovom autobuse zahynulo osem žien a štyria muži. Medzi mŕtvymi sú piati stredoškoláci aj manželský pár, po ktorom zostali dve siroty.

Zoznam obetí.
Zoznam obetí. Foto: TVNOVINY.sk
 

Jeden zo zranených je v kritickom stave. Tento pacient má menej ako 18 rokov. Celkovo bolo po nehode prevezených do nemocníc 20 ľudí, šesť už bolo prepustených do domácej liečby a 14 ostáva naďalej hospitalizovaných. Nehoda si vyžiadala životy 12 ľudí, z ktorých päť malo menej ako 18 rokov.

V obci Kolíňany pri Nitre je od štvrtka rána k dispozícii Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. Poskytovať má potrebné formy pomoci obyvateľom dotknutým tragickou nehodou autobusu.

Nehoda autobusu pri Nitre.
Nehoda autobusu pri Nitre. Foto: TASR
 

Príčiny nehody je zatiaľ predčasné komentovať, povedala to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) s tým, že treba počkať na výsledky expertízneho skúmania.

Nehoda od prvotného kontaktu oboch vozidiel mala trvať iba približne tri sekundy. Riaditeľ znaleckého ústavu, ktorý má na starosti skúmanie tragickej zrážky, nám presne opísal, ako sa nešťastie odohralo.

Niektorí členovia vládneho kabinetu považujú nehodu za jednu z najväčších tragédií, ktoré sa stali na slovenských cestách.

Počas štátneho smútku sa štátna vlajka spustí na pol žrde. Platí to aj pre ďalšie vlajky, ktoré môžu byť súčasťou vlajkovej výzdoby, napríklad samosprávnych krajov, miest, obcí, škôl. Čierna vlajka sa na Slovensku nepoužíva.

Ministerstvo vnútra odporučilo zvážiť konanie verejných akcií, ktoré by mohli narušiť dôstojný priebeh štátneho smútku. Počas konania podujatí si možno uctiť obete minútou ticha. O takýto krok požiadalo Ministerstvo kultúry SR všetky organizácie v jeho pôsobnosti. V čase trvania štátneho smútku platí zákaz prevádzkovania hazardných hier. Svoje aktivity preto obmedzí aj štátna lotériová spoločnosť Tipos.

Slovenské televízie v súvislosti so štátnym smútkom zmenili vysielanie. Stanice nebudú vysielať zábavné programy, potvrdili RTVS, Markíza aj Joj.

Štátny smútok sa dotkne aj zápasov 21. kola slovenskej hokejovej Tipsport Ligy. Hokejisti si uctia obete minútou ticha po úvodnej štátnej hymne a tiež čiernymi páskami na rukávoch.

Na Slovensku bol doteraz vyhlásený štátny smútok deväťkrát. Naposledy to bolo v súvislosti s úmrtím prvého prezidenta SR Michala Kováča v roku 2016. Pri podobnom nešťastí vyhlásila štátny smútok vláda naposledy v roku 2009 po tragickej havárii autobusu na železničnom priecestí pri Polomke v okrese Brezno. Pri zrážke autobusu s vlakom vtedy zahynulo 12 ľudí.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce