18. 11. 2019 08:00 , článok bol aktualizovaný 18. 11. 2019 17:22 | BRATISLAVA/kk

Pavol Rusko sa vypísal na PN. Senát preto odročil pojednávanie na december

Prokurátor Ján Šanta hovorí o "bohapustej obštrukcii".

Obžalovaný Marian Kočner a jeho advokát Michal Mandzák (vľavo) počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza
Obžalovaný Marian Kočner a jeho advokát Michal Mandzák (vľavo) počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza Foto: TASR

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil hlavné pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti do 2. decembra. Urobil tak po tom, čo obžalovaný Pavol Rusko neprišiel na pondelkové pojednávanie s odvolaním sa na zdravotné dôvody. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta navrhol pre obštrukcie, ktoré obhajoba odmieta, jeho väzobné stíhanie.

 

"Trvám na svojej žiadosti o vykonanie hlavného pojednávania v mojej prítomnosti," uviedol obžalovaný Rusko v liste, ktorý zaslal predsedovi senátu ŠTS Emilovi Klemaničovi. Ako dôvod uviedol aj plánované výpovede znalcov, ktorí skúmali sporné zmenky. Na poslednú chvíľu senát program pre obžalovaného Pavla Ruska zmenil, on však naďalej trval na osobnej účasti. Navrhol preto zrušenie niektorých pojednávacích dní.

"Navrhujem skúmať dôvody väzby," reagoval Šanta. "Nehodnotím to nijak inak ako bohapustú obštrukciu, najmä v kontexte toho, že zo strany svedka sme tu počuli, že obhajoba bohapusto marila výkon väzby," povedal Šanta.

 

Prokurátor vo svojej reakcii žiadal osloviť Sociálnu poisťovňu aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i lekára, ktorého meno podľa jeho slov vyvoláva závažné podozrenie, že chce participovať na závažnej obštrukcii. Ide o všeobecného lekára Petra Liptáka, ktorý je známy pre medializáciu svojich výrokov o prijímaní darov od pacientov.

Obhajca TV Markíza Daniel Lipšic poukázal na to, že on sám nemal problém zúčastňovať sa hlavného pojednávania deň po ortopedickej operácii.

Obhajca obžalovaného Marek Para argumentuje tým, že nie každé ospravedlnenie zo zdravotných dôvodov automaticky znamená obštrukciu. Pripomenul, že Ruska zastupuje od roku 2015 a za ten čas sa vždy všetkých úkonov zúčastnil.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí aj obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rrusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Dianie v súdnej sieni sme sledovali minútu po minúte:

10.13 - ONLINE sme ukončili.

10.08 - Senát predvolá na ďalšie pojednávania svedkov, vrátane znalkyne Eriky Strakovej.

10.02 - Senát odročuje hlavné pojednávanie na 2. decembra. Šanta predklá senátu znalecké posudky podpisov v prípade trestnej veci Štefana Ágha. Žiada ich čítať ako listinné dôkazy.

10.01 - Para hovorí, že Rusko nesúhlasí s pojednávaním v jeho neprítomnosti.

9.36 - Senát chce pokračovať v pojednávaní s tým, že sa budú čítať len listinné dôkazy a nebudú vypovedať svedkovia a znalci v Ruskovej neprítomnosti. Senát dáva Parovi možnosť zavolať Ruskovi a vyžiadať si jeho súhlas na pokračovanie pojednávania v jeho neprítomnosti.

9.25 - Senát sa ide poradiť, či pojednávanie bude pokračovať, alebo ho odročia.

9.23 - Šanta hovorí, že v lekárskej správe sú "všeobecné kecy". Para naopak, hovorí, že lekár nemusí poznať trestný zákon a nemusí vedieť, čo presne má napísať do PN-ky. Lipšic hovorí, že síce nemusí poznať zákon, ale má jasne napísať, prečo z medicínskeho hľadiska nie je zdravotný stav pacienta vhodný na účasť na pojednávaní.

Ján Šanta počas pojednávania.
Ján Šanta počas pojednávania. Foto: TASR
 

9.18 - Lipšic hovorí, že ide o pochybného obvodného lekára, ktorý sa v minulosti vyjadroval verejne o korupcii. Z jeho slov je jasné, že ide o Petra Liptáka. Jeho vyjadrenia odvysielala TV Markíza.

9.12 - Prokutárot Ján Šanta považuje Ruskovo správanie za obštrukciu. Hovorí, že Ruskova PN-ka je zo dňa 14.11. a súdu ju doručil 15.11. Rovnako mu príde sporná aj diagnóza a vyjadrenie lekára. Na PN-ku nahliadli Šanta aj právnik Markízy Daniel Lipšic. "Tieto súvislosti treba vnímať veľmi jasne a treba ich jasne pomenovať a tento stav treba sankciovať. Obhajoba sa uchyľuje k bohapustej obštrukcii v záverečnej fáze." Šanta navrhuje, aby Sociálna poisťovňa overila Ruskov stav, či naozaj nemôže prísť na pojednávanie.

Daniel Lipšic a Ján Šanta počas pojednávania.
Daniel Lipšic a Ján Šanta počas pojednávania. Foto: TASR
 

Šanta tiež naznačuje, že k obštrukcii napomáha aj lekár. Ide o lekára, ktorý podľa Šantu vyvoláva podozrenia. Tiež navrhuje, aby lekárov postup preveril Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Lekár podľa Šantu napomáha tomu, aby sa Rusko vyhol spravodlivosti.

Šanta navrhuje pre Ruska za obštrukcie väzbu.

9.11 - Kočnerov a Ruskov právnik Marek Para navrhuje prerušiť pojednávanie do 3. decembra.

9.08 - Predseda senátu Emil Klemanič číta Ruskove ospravedlnenie z neprítomnosti. Kvôli práceneschopnosti sa nemôže dostaviť ani na pojednávania v dňoch 19. a 20. novembra.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce