18. 11. 2019 17:05 | JELŠAVA/TV Markíza

Ťažko chorým ľuďom z Jelšavy hrozí odpojenie od vody, poruchu pritom nespôsobili oni

V tomto meste ide už o tretí prípad, kde hrozí odpojenie od vody platičom.

Pani Jaroslava s manželom.
Pani Jaroslava s manželom. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ďalšia rodina v problémoch. V Jelšave je už tretí prípad, kde hrozí odpojenie od vody platičom. Ani v jednom prípade poruchu potrubia pred domom nespôsobili samy. Najnovšie chcú vodárne zastaviť kohútiť ťažko chorým ľuďom.

„Manžel je invalidný dôchodca, ktorý je ležiaci. Syna mám invalidného dôchodcu, ktorý je po mozgovej obrne a máme uja, ktorý má 85 rokov," hovorí Jaroslava Sklenáriková.

Zdravotné problémy má aj ona, no najhoršie je na tom Milan Sklenárik, ktorý je odkázaný na posteľ. Od detstva trpí svalovou dystrofiou.

K základným veciam, ktoré pre život potrebujú, je voda. Po tom, čo ale pred ich domom začal tiecť nechcený potok, sa od vodárov dozvedeli správu, ktorá ich nemilo zaskočila. Do troch dní mali odstrániť poruchu na vlastné náklady.

Tento prípad je ako cez kopírak s ťažkosťami, ktoré zažíva pani Berová so susedou. Keďže do troch dní nerozkopali verejnú cestu a neopravili plastové potrubie pred ich domom, vodárne ich od vody odpojili.

V predchádzajúcom prípade vodárne poukázali na zákon, ktorý dal majiteľom nehnuteľností do 1.1.2002 možnosť odovzdať verejnú vodovodnú prípojku do správy vodárni. Keďže tak neurobili, podľa nich poruchu platí ten, kto tam býva. Advokátka má na to ale iný názor.

„Odberateľ vody z verejného vodovodu nemôže v tomto prípade samovoľne alebo svojpomocne rozbiť komunikáciu cestnú, ktorá vlastne vedie cez mesto a preto je potrebné pokiaľ sa nikto neprihlási k vlastníckemu právu vodovodnej prípojky túto zistiť cestou súdu na návrh," vysvetľuje Ivica Štiglitz.

Či zostane aj tretia rodina v Jelšave bez vody a či k nim pribudnú s horšujúcim sa počasím aj ďalšie, budeme sledovať.

Viac v reportáži Mareka Šilhavíka

 


VIAC Z Domáce