20. 11. 2019 12:40 | BRATISLAVA/zg

Najvyšší súd zamietol sťažnosť Zsuzsovej a Szabóa proti väzbe

Senát tvrdí, že dôvody na ňu aj naďalej trvajú.

Tomáš Szabó a Alena Zsuzsová.
Tomáš Szabó a Alena Zsuzsová. Foto: koláž TV Markíza/TASR

Senát Najvyššieho súdu v stredu (20. 11.) na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosti obžalovaných Aleny Zsuzsovej a Tomáša Szabóa ako nedôvodné. Obaja ich podali voči rozhodnutiu, že im Špecializovaný trestný súd 13. novembra predĺžil väzbu.

Ako informovala tvnoviny.sk hovorkyňa NS Alexandra Važanová, senát sa v celom rozsahu stotožnil s rozhodnutím ŠTS nakoľko aj podľa jeho názoru dôvody väzby u oboch obžalovaných aj naďalej trvajú.

"Navyše bola v predmetnej trestnej veci podaná 21. októbra obžaloba, čo len prehlbuje dôvodnosť podozrenia, že skutky sa stali, a že ich obžalovaní spáchali," konštatovala k rozhodnutiu.

Sťažnosť voči väzobnému stíhaniu si z trojice obvinených, ktorým sa predlžovala väzba, nepodal Miroslav Marček Ten sa k vražde Kuciaka a Kušnírovej priznáva a s políciou spolupracuje.

 

Špecializovaný trestný súd vytýčil na štvrtok 19. decembra prvé pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Obžalovaní sú Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová, MIroslav Marček a Marian Kočner.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 21. októbra na ŠTS v Pezinku pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Obžalovaní sú vo väzbe.

Termín verejného zasadnutia s ďalším obvineným v prípade Zoltánom Andruskóom, ktorý uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste ešte nie je známy.

Podľa obžaloby si mal Kočner objednať vraždu novinára u Aleny Zsuzsovej koncom roka 2017 resp. začiatkom roka 2018 z dôvodu pomsty za články, ktoré odkrývali jeho ekonomickú trestnú činnosť. Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán.

Okrem vraždy novinára čelia Marček a Szabó aj obžalobe z vraždy podnikateľa z Kolárova Petra Molnára. Toho mali podľa obžaloby ÚŠP zavraždiť v roku 2016 so zámerom lúpeže.

Okrem dvoch spomínaných vrážd obviňuje prokurátor Marčeka, Szabóa a Kočnera aj z nedovoleného ozbrojovania.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70-tisíc eur.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce