21. 11. 2019 12:45 , článok bol aktualizovaný 21. 11. 2019 13:13 | BRATISLAVA/TASR

Obvinení takáčovci zostávajú za mrežami

Zadržali ich v októbri príslušníci NAKA v rámci akcie Apač.

Na archívnej snímke Patrik V. a Marián Gaál.
Na archívnej snímke Patrik V. a Marián Gaál. Foto: TASR

Obvinení 13 členovia bratislavskej skupiny takáčovcov zostávajú vo väzbe. Rozhodol o tom vo štvrtok Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí.

Informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová s tým, že ich zadržali ich októbri príslušníci NAKA v rámci akcie Apač.

"Senát Najvyššieho súdu rovnako zamietol tiež sťažnosti matky obvineného JUDr. Martina R., manželky obvineného JUDr. Martina R. ako aj prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky," napísala Važanová.

Advokát Martin Ribár.
Advokát Martin Ribár. Foto: TV Markíza
 

Medzi obvinenými je aj obhajca z Bratislavy, ktorý mal byť činný pre skupinu. Ten podľa polície čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vydierania a návodu na krivú výpoveď. Podľa informácií TV Markíza ide o Martina Ribára. V minulosti zastupoval muža, ktorého svorka psov usmrtila mladého ornitológa pri Devínskom jazere. V roku 2015 sa objavil po boku starostu Marianky. Toho vinil vyšetrovateľ NAKA z korupcie.

Rozhodovanie senátu trvalo necelé dve hodiny. Krátko pred 08.00 h príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže na zasadnutie napokon eskortovali jedného z obvinených takáčovcov.

Skupinu 13 obvinených zobral do väzby sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, 30. októbra. Sudca vtedy neprijal písomný sľub obvinených a väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradil. Súd neprijal ani ponuku peňažnej záruky pri jednom z obvinených. Rozhodnutie nebolo právoplatné, pretože prokurátor, ako aj obvinení podali proti nemu sťažnosť.

Muži sú obvinení z rôznej násilnej trestnej činnosti, ako založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, hrubý nátlak, vydieranie a iné. Je medzi nimi aj obhajca z Bratislavy, ktorý mal byť podľa polície činný pre skupinu a čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vydierania a návodu na krivú výpoveď.

Medzi obvinenými sú aj Marián G. a Patrik V., ktorí v minulosti čelili s ďalšími troma obžalovanými na Okresnom súde Bratislava I obžalobe v prípade dvoch mafiánskych vrážd. Podľa obžaloby mali v júni 2004 zastreliť údajného bosa konkurenčného gangu sýkorovcov Petra Havasiho, prezývaného Havel, pod bratislavským Prístavným mostom.

Pri streľbe zomrel aj jeho ochrankár Gejza Vesprémy. Karola Patasyho staršieho zase mali zavraždiť v januári nasledujúceho roka. Napokon ich prvostupňový súd, ako aj finálne bratislavský krajský súd v roku 2016 definitívne oslobodil spod obžaloby.

V najbližšom období by mal NS SR rozhodovať aj o väzobnom stíhaní samotného bosa skupiny Ľubomíra K., prezývaného Kudla. Toho zobral do väzby ŠTS zase na začiatku novembra. Podľa polície si mal Kudla v roku 2006 objednať vraždu Romana Krajčiho, ktorého mala v Prievidzi zavraždiť zločinecká skupina, tzv. šátorovci.

Ľubomíra K. a ďalších 12 členov skupiny zadržala polícia už na začiatku roka 2017. Obvinila ich vtedy z viacerých trestných činov. Napokon sa Kudla dostal v roku 2017 po rozhodnutí ŠTS na slobodu na kauciu vo výške 100.000 eur.

Kto sú takáčovci

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby, ale aj herne a iné.

Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci sa stal údajným bosom skupiny Ľubomír K.

Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a slobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce