21. 11. 2019 12:58 , článok bol aktualizovaný 21. 11. 2019 17:30 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

SaS i strana Za ľudí ide do volieb samostatne

Opozičné strany sa nedohodli na vytvorení predvolebnej koalície.

Michal Truban, Miroslav Beblavý, Richard Sulík, Andrej Kiska, Igor Matovič, Boris Kollar a Igor Jackulík.
Michal Truban, Miroslav Beblavý, Richard Sulík, Andrej Kiska, Igor Matovič, Boris Kollar a Igor Jackulík. Foto: TASR

Podľa informácií TV Markíza sa mali vo štvrtok stretnúť viacerí predstavitelia opozičných a neparlamentných strán a rokovať o vytvorení predvolebnej koalície.

Tieto rokovania boli podľa našich informácií napokon neúspešné a takáto široká koalícia pred voľbami nevznikne. Andrej Kiska presadzoval šesťkoalíciu (Za ľudí, PS, Spolu, SaS, OĽaNO, KDH) alebo nič. Na tomto bode rokovanie padlo, nakoľko KDH už pred niekoľkými dňami oznámilo, že do volieb pôjde samostatne.

Predseda liberálov Richard Sulík po rokovaní strán vyhlásil, že Sloboda a Solidarita pôjde do volieb samostatne. „Máme dobrú kampaň, ľudí a nemáme najmenšie obavy o to, že by sme sa do parlamentu nedostali," konštatoval.

Napriek nevytvoreniu širokej koalície je Sulík presvedčený, že s partnermi PS/Spolu, Za ľudí, OĽaNO, ale aj strany Smer rodina a KDH bude mať dobré vzťahy.

„Nemám obavy, že Kiskovo odmietnutie vzťahy zhoršilo. Som presvedčený, že po voľbách zostavíme slušnú vládu. Do volieb je 100 a dní a chcem požiadať voličov, aby ešte vydržali," dodal.

 

Aj strana Za ľudí pôjde do parlamentných volieb 2020 samostatne, nebude vytvárať žiadnu koalíciu. Na štvrtkovom tlačovom brífingu to uviedol predseda strany Andrej Kiska.

Krok zdôvodnil tým, že sa nezrealizovala predstava jeho strany o veľkej koalícii, v ktorej by sa spojili všetky opozičné demokratické subjekty, s ktorými by si strana Za ľudí vedela predstaviť zostavenie vlády. Zopakoval, že vytváranie predvolebnej koalície má zmysel len vtedy, ak jej percentá prevyšujú jednoduchý súčet percent jednotlivých strán. Preto podľa neho iniciovala strana Za ľudí už druhýkrát vytvorenie veľkej koalície v Bloku zmeny.

"Koalícia stroskotala na tom, že nevieme vytvoriť takýto Blok zmeny, kde by boli všetky tieto strany,“ uviedol Kiska. Poukázal pritom na to, KDH pri rokovaniach o tomto bloku zopakovala úmysel ísť do volieb samostatne a zo strany SaS bol záujem len o vytvorenie akejsi menšej koalície, zostavenej z SaS, PS-Spolu a Za ľudí.

Napriek tomu, že zámer vytvoriť Blok zmeny sa nepodarilo zrealizovať, Kiska oznámil, že medzi odborníkmi z jednotlivých strán pokračuje spolupráca. Verí, že všetky strany dokážu relevantne osloviť voličov vo voľbách a po voľbách sa podarí koalíciu zostaviť.

Veľká koalícia zo strán demokratickej koalície bol podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča hlúpy nápad. "Kopa ľudí by tak širokého mačkopsa nevolila," reagoval na sociálnej sieti na nedohodu opozičných lídrov na predvolebnej spolupráci.

Ako poznamenal, navrhovať niečo, čo nemá šancu vzniknúť, nie je prejavom úprimnej snahy zabrániť prepadu demokratických hlasov vo voľbách. Zdôvodnil to postojom mimoparlamentného KDH ísť do parlamentných volieb samostatne. "Mrzí ma, že niekto takto úmyselne sabotoval návrh na rozumnú koalíciu, ktorá mohla vzniknúť," doplnil.

Strana Za ľudí navrhla vytvoriť koalíciu so stranami a hnutiami PS-Spolu, SaS, KDH a OĽaNO nazvanú Blok zmeny. Strana v utorok (19. 11.) potvrdila, že exprezident a predseda Za ľudí Andrej Kiska absolvoval za posledný týždeň niekoľko stretnutí so všetkými demokratickými opozičnými stranami.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce