22. 11. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Chcú ho zakázať: Linka dôvery rieši po kontroverznom filme desiatky školákov v depresii

Zatiaľ, čo jedni hovoria, že má žiakom pomôcť, druhí tvrdia, že môže poškodiť ich psychiku.

Záber z filmu “Kto je ďalší?”
Záber z filmu “Kto je ďalší?” Foto: reporfoto

Kyberšikana, lozenie na vysoké budovy kvôli selfíčkam či vydieranie a sexuálne násilie. Jeden film je rozdelený na tri časti. Každá má tínedžerov varovať pred iným typom nebezpečenstva na internete.

„Áno, sú tam scény, ktoré vyvolajú emóciu. Ale o tom je film. Človek ide do kina, aby dostal tú emóciu. To nie je suché rozprávanie o číslach, o percentách, lebo to nefunguje," tvrdí filmový režisér Miro Drobný.

Film už videla približne tretina školákov. Na jeho premiére ho podporili aj herci a politici, no dnes sa zdvíha vlna kritiky.

Psychológovia varujú, že môže u mladých vyvolať práve opačný efekt, dokonca im spôsobiť traumy. Zobrazuje totiž aj scény, kde sa mladí ľudia trápia a spôsobujú si bolesť.

„Tento film nemá edukatívny potenciál, nakoľko nehovorí o zdravom životnom štýle, nepodporuje normálne správanie. A v tomto filme je znázornené rizikové správanie, ale v takom kontexte, že deti môžu nadobudnúť dojem, že toto sa deje každému," tvrdí psychologička Eva Smiková.

Internetová linka dôvery pre mladých po kontroverznom filme rieši desiatky žiakov a študentov v depresii.

„Do dnešného dňa sme na internetovej linke dôvery pre mladých ľudí IPčko.sk zaznamenali 53 žiadostí o pomoc od mladých ľudí v suicidálnej kríze, ktorí spomínali, že v krátkej minulosti sa zúčastnili premietania filmu "Kto je ďalší?", povedal nám Marek Madro.

Smiková tvrdí, že ak dieťa nerozumie nejakej situácií alebo kontextu, môže to vyvolať strach, depresívne pocity a u detí, ktoré mohli zažiť takéto správanie nejakú retraumatizáciu, ktorú by potom mal riešiť odborník.

Odborníci preto začali proti snímke spisovať petíciu. Jej autor však hovorí o antikampani. Vraj vo filme nezobrazuje nič iné, čo by si deti nevedeli na internet nájsť aj sami.

„Nesúhlasím s tými názormi, ktoré sa šíria v tejto antikampani. Keby tí odborníci vedeli presne, ako mi vyčítajú, čo je v tom filme zlé a čo má byť dobré, tak tu mohli tie roky to už robiť," zdôraznil Drobný.

Projekt v začiatkoch podporilo aj ministerstvo školstva. Jeho logo však z plagátov zmizlo. Teraz dáva rezort od filmu ruky preč. „Protestovali sme proti tomu, aby sa naše logo objavovalo pri premietaní tohto filmu, nakoľko sa od neho dištancujeme a neodporúčame ho na sledovanie mládeži," vyhlásila ministerka školstva Martina Lubyová.

Režisér si myslí, že práve preto, že film vyvolal takéto reakcie, tak to len potvrdzuje, že keby ten film nefungoval, tak nikto nebude nič hovoriť.

Film, aj napriek kritike, ostáva v kinách. Jeho režisér ho stiahnuť neplánuje.

Reportáž spracoval Martin Chlebovec.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce