26. 11. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Reflex

Ďalším pacientom zamietli poisťovne liečbu rakoviny: Všetko si musia platiť sami

Často pritom ide o lieky, ktoré v Rakúsku, Česku či Poľsku majú ľudia k dispozícii.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Do zdravotníctva prišlo tento rok historicky najviac peňazí, no množstvo onkologických pacientov to nepocítilo. Dostávame desiatky podnetov od zúfalých ľudí, ktorým lekár síce odporúča nejakú liečbu, avšak poisťovne ju vzápätí opakovane zamietajú. Často pritom ide o lieky, ktoré v Rakúsku, Česku či Poľsku majú ľudia k dispozícii.

Téme sa venovala reportérka Reflexu Ivana Krejčová

 

Zdravie si za peniaze nekúpime, ale lieky áno. Ak ale drahá moderná liečba nie je na zozname preplácaných liekov, lekár o ňu musí požiadať zdravotnú poisťovňu. Až tá rozhodne, či ju onkologický pacient dostane alebo nie.

V memorande z októbra tohto roka však ministerstvo zdravotníctva v tichosti zaviazalo poisťovne ušetriť na liekoch na výnimku 16 miliónov eur! A to nie je pre pacientov dobrá správa.

 

Rakovina je stále strašiakom a ľudia si pri tomto slove väčšinou predstavujú najhošie scenáre. Dostane ju asi jedna tretina z nás, no medicínska veda značne pokročila a možností na záchranu ľudských životov je viac.

Pacienti z našich reportáží bojujú o inovatívnu liečbu. Aj novinárke Eve Sládkovej, ktorá má karcinóm pľúc, zabrala až imunoterapia. Napriek hrozivej diagnóze stále pracuje a žije normálny život. Získať podpis od poisťovne ju však stálo množstvo síl.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce