25. 11. 2019 18:59 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Alenu Zsuzsovú už v minulosti odsúdili. Prečítajte si, čo spôsobila

Televízia Markíza získala rozsudok, ktorým bola právoplatne odsúdená ešte v 90-tych rokov.

Alena Zsuzsová po výsluchu NAKA.
Alena Zsuzsová po výsluchu NAKA. Foto: TASR

Alena Zsuzsová mala opletačky so zákonom už v minulosti. Odsúdil ju senát komárňanského súdu ešte 25. novembra 1993. V rozsudku, ktorý má televízia Markíza k dispozícii, sa píše, že spôsobila dopravnú nehodu. Nedala prednosť v jazde. Pri zrážke sa vážne zranili manželia, ktorí sa viezli na motorke.

Nedala prednosť v jazde

Stalo sa to na križovatke v Komárne koncom augusta 1993. Vtedy 19-ročná Alena Zsuzsová mala vodičský preukaz sotva tri mesiace. Šoférovala otcovo auto. Vychádzala z vedľajšej cesty. Senátu tvrdila, že na stopke riadne zastavila a poobzerala sa. Motorku vraj nevidela.

„Keď som bola s vozidlom prakticky už na hlavnej ceste, vtedy som zbadala, že prichádza veľkou rýchlosťou jeden motocykel a zbadala som aj to, že motocyklista zrazu nevedel, kam má ísť. Lebo najprv šiel doľava a potom doprava," vypovedala Alena Zsuzsová.

Zsuzsovej obhajoba

Vodič brzdil, no zrážke už nezabránil. Predpokladal, že išiel maximálne 50-tkou, mal malú motorku JAWA 20 a boli na nej dvaja. Vozidlo Zsuzsovej mu podľa neho vošlo do cesty a uvidel ju keď bol od nej 5-6 metrov. „Keby bol šiel motocyklista viac vpravo, mohol sa vyhnúť tejto dopravnej nehode," presviedčala vyšetrovateľov a neskôr aj súd Zsuzsová.

Senát však mal na celú nehodu iný názor. „Motocykel zostal v polohe zhruba v strede jazdného pruhu, v ktorom jazdil. Tým je vyvrátená výpoveď obžalovanej, že s vozidlom bola už takmer v protismere jazdy poškodeného," uvádza senát v rozsudku.

Trest za nehodu

Manželia, ktorí sa viezli na motocykli, mali polámané končatiny, tržné rany či pomliaždeniny po celom tele. Liečili sa niekoľko mesiacov. Senát Alenu Zsuzsovú odsúdil za ublíženia na zdraví. Dostala trest 12 mesiacov s odkladom na skúšobnú dobu dva roky. No a rovnako dlhý čas nemohla sadnúť za volant.

Prokurátor v obžalobe v prípade vraždy novinára spomína, že na toto odsúdenie nie je možné prihliadnuť. Trest má už Alena Zsuzsová zahladený a teda sa na ňu hľadí ako keby nebola odsúdená. Teraz má však na krku oveľa závažnejšie zločiny. Zsuzsová vinu na nich odmieta.

Stíhajú ju za vraždu exprimátora Hurbanova, za prípravy likvidácií prokurátorov či advokáta no a za objednávku vraždy Jána Kuciaka. Prvýkrát si Alenu Zsuzsovú zrejme budeme môcť naživo vypočuť práve na predbežnom prejednaní obžaloby v tejto veci na špecializovanom trestnom súde 19.decembra.

Reportáž do Televíznych novín pripravila Zuzana Ferenčáková.

 


 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce