25. 11. 2019 19:19 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Po povodniach sa nebezpečné kaly s jedovatým arzénom mohli doplaviť až do Liptovskej Mary

Vodohospodári dali robiť rozbory vody a sedimentov.

Povodne na Liptove.
Povodne na Liptove. Foto: TVNOVINY.sk

Veľa otázok a takmer žiadne odpovede. Taká je situácia v troch obciach na Liptove po povodni spred dvoch týždňov. Veľká voda v doline nad Dúbravou tam odplavila časť odkaliska po bývalých antimónových baniach. Nebezpečné kaly sa mohli dostať až do Liptovskej Mary.

Inokedy malý potôčik prehradil padnutý strom a voda sa valila po starej zvážnici rovno na odkalisko. A výsledok - roklina hlboká asi 10 metrov, široká 30 a dlhá približne 60 metrov.

Kaly, ktoré podľa odborníkov z Univerzity Komenského obsahujú antimón a jedovatý arzén, sa nižšie dostali do potoka Palúdžanka. "Časť týchto vôd tečie do katastra Svätého Kríža, Laziska, časť do obce Dúbrava a časť do obce Gôtovany," reagoval starosta obce Dúbrava Vladimír Janičina.

Aj keď už prešli takmer dva týždne ľudia vo Svätom Kríži ešte stále majú odpad z odkaliska na svojich pozemkoch.

Vyzerá ako hrubá vrstva jemného piesku. Doslova tony ho ležia aj popri potoku nad obcou.
"Kal bol naplavený aj v lese v časti národného parku, záhrady, pivnice, zaplavilo to dvory," hovoril starosta obce Svätý Kríž Dušan Matejka.

"Nie manipulovať nemôžu, lebo ešte nevieme, čo to je." To hovorí správca odkaliska štátny podnik Rudné bane Adolf Lunev, ktorý zvolal zasadnutie. Starostovia ale spokojní neodchádzali.

Obec Dúbrava a vodohospodári dali robiť rozbory vody a sedimentov, Rudné bane sľubujú ďalšie testy. Výsledky by mali mať do dvoch týždňov.

Pozrite si reportáž Mária Kermieta

 


VIAC Z Domáce