26. 11. 2019 17:09 , článok bol aktualizovaný 26. 11. 2019 20:23 | BRATISLAVA/zg, TASR

Prezidentka napadne predĺženie moratória na Ústavnom súde

Požiada ho aj o pozastavenie jeho účinnosti.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: prezident.sk

Moratórium na predvolebné prieskumy verejnej mienky sa predĺži na 50 dní. Poslanci neakceptovali zmeny, ktoré navrhovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka podá neodkladne na Ústavný súd (ÚS) SR návrh na preskúmanie zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý predlžuje zákaz zverejňovať výsledky prieskumov zo 14 na 50 dní pred voľbami. Požiada aj o pozastavenie jeho účinnosti. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Za pôvodné znenie zákona bez jej pripomienok hlasovalo 80 poslancov, proti bolo 56 a hlasovania sa zdržali 10 zákonodarcovia. Novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva schválili v pôvodnom znení.

Návrh podporili všetci poslanci z klubov Smer-SD, SNS, ĽSNS i niektorí nezaradení poslanci. Proti hlasovali kluby SaS, OĽaNO, Sme rodina, niektorí poslanci z Most-Híd i časť nezaradených poslancov.

Po pôvodnom októbrovom schválení zmeny kritizovali nielen opoziční poslanci, ale aj premiér Peter Pellegrini a šéf diplomacie Miroslav Lajčák. Po schválení vyhlásil, že predĺženie moratória by podľa ministra krátkozrakým politickým riešením, ktoré znižuje prestíž SR.

Pellegrini v tejto súvislosti vtedy povedal, že by chcel, aby Slovensko bolo "na prvých priečkach v iných rebríčkoch, a nie spolu s Kamerunom a Tuniskom v prípade krajín s najdlhšie trvajúcimi moratóriami na predvolebné prieskumy".

Pôvodný zákon prešiel hlasmi Smeru-SD, SNS, ĽSNS a niekoľkých ďalších poslancov. Opozícia a väčšina klubu Mosta-Híd bola proti.

Reakcie opozície

"Myslíme si, že tento návrh reálne nevyrieši problém, ktorý oni popisujú, pretože sa budú môcť prieskumy zverejňovať napríklad v Čechách či v Maďarsku," skonštatoval Pčolinský s tým, že ide o nezmyselný zákaz. Dodal, že je na mieste otázka, či to nie je v rozpore s právom na slobodný prístup k informáciám.

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič si myslí, že aj napriek tomuto zákonu sa budú zverejňovať pred voľbami rôzne dohady, len nie oficiálne prieskumy. "Keď sa pozrieme, kto za to hlasoval, tak sú to ľudia mentálne v komunizme alebo niekde vo fašizme. Tieto totalitné diktatúry mali tendenciu ľuďom zakazovať myslieť, zakazovať, aby boli informovaní," podotkol.

"Tridsať rokov po odstránení cenzúry sa táto opäť 'plíživo' na Slovensko vrátila," skonštatoval Klus a zdôraznil, že presadenie 50-dňového moratória len tri mesiace pred voľbami je "mimoriadne zlou správou pre slobodu a demokraciu na Slovensku".

Poukázal aj na to, že zmena prešla v pléne opätovne s podporou strán Smer-SD, SNS a ĽSNS. V súčinnosti s prezidentkou podľa jeho slov SaS napadne tento zákon na ÚS. Klus verí, že súd čím skôr rozhodne.

"Strany vládnej koalície sa boja, že im preferencie klesnú a nechcú, aby sa to ľudia pred voľbami dozvedeli," skonštatovala nezaradená poslankyňa a podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Za ľudí Veronika Remišová. Podotkla, že vládna koalícia rieši "úplne absurdné problémy, aby sa ľudia nemohli dostať k informáciám dva mesiace pred voľbami".

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce