04. 12. 2019 10:38 | BRATISLAVA/zg, TASR

Prezidentka napadne predĺženie moratória na ÚS vo štvrtok

Bude žiadať aj o pozastavenie účinnosti novely.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok (5. 12.) napadne novelu zákona, ktorou sa zavádza 50-dňové moratórium na predvolebné prieskumy, na ústavnom súde.

Pre tvnoviny.sk to potvrdil jej hovorca Martin Strižinec s tým, že kancelária musela počkať, kým vyjde novela v Zbierke zákonov. A to sa stalo v stredu (4. 12.). 

"Pani prezidentka sa práve zúčastňuje na stretnutí lídrov NATO v Londýne. Večer po návrate do Bratislavy podpíše podanie, ktoré bude zajtra odoslané na Ústavný súd," konštatoval hovorca.

Návrh, tak ako už pred časom avizovala, podáva po tom, čo poslanci v utorok (26. 11.) prelomili 80 hlasmi jej veto a neakceptovali jej pripomienky. Čaputová namietala, že návrh je v rozpore napr. s právom na informácie či na zhromažďovanie a šírenie informácií.

ÚS požiada aj o pozastavenie účinnosti novely. V opačnom prípade by sa mali zmeny dotýkať už nadchádzajúcich parlamentných volieb.

Ak ústavný súd nepozastaví účinnosť novely, posledný termín na zverejnenie prieskumov bude 10. januára. V doteraz platnej legislatíve platilo dvojtýždňové moratórium.

Opozícia predĺženie moratória kritizovala, v parlamente ho schválili poslanci Smeru-SD, SNS, ĽSNS a pár nezaradených. Predseda Smeru-SD Robert Fico vyhlásil, že pokiaľ prezidentka napadne zákon na ústavnom súde, bude to nepochopenie politickej reality a dôkaz toho, že Čaputová je "opozičná prezidentka".

Čaputová nepodpísala novelu po druhýkrát vo štvrtok (28. 11.) a tak ho v Zbierke zákonov zverejnili iba s podpismi predsedu parlamentu a premiéra.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce