29. 11. 2019 13:07 , článok bol aktualizovaný 29. 11. 2019 19:06 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Počiatek na skrytej kamere: Na Kočnerovom videu žiada od Trnku krytie v kauze Tipos

Ešte v roku 2000 spoločnosť Športka zažalovala Tipos za neoprávnené používanie ochranných známok.

Ján Počiatek
Ján Počiatek Foto: TASR

Dobroslav Trnka si ešte ako generálny prokurátor nahral na skytú kameru aj vtedajšieho ministra financií za Smer Jána Počiatka.

Pri korupcii najvyšších vládnych predstaviteľov v kauze Lemikon Slovensko prišlo o asi 13 miliónov eur - Trnka sa na tom smeje s ministrom financií. Píše o tom Denník N s tým, že stretnutie mali zrejme v januári 2009. Hovorili o kauze Tipos v spore s firmou Lemikon. Spomínali aj emisnú kauzu Jána Slotu.

Celý spor "Lemikon" sa začal ešte v roku 2000. Spoločnosť Športka vtedy zažalovala Tipos za neoprávnené používanie ochranných známok a know-how Športky, Šance a Matesu. Neskôr spor za Športku prebrala firma na Cypre - Lemikon - a od Tipsu žiadala 60 miliónov eur.

Najvyšší súd v auguste 2008 rozhodol, že Tipos má odškodniť Lemikon, a tak zaplatiť takmer dve miliardy slovenských korún. Tipos sa potichu dohodol s Lemikonom, že ho vyplatí. Mimosúdnu dohodu odobril aj vtedajší minister financií Ján Počiatek. A tak odišlo na Cyprus len v prvej splátke vyše 480 miliónov korún.

Vyplateniu zvyšnej sumy zabránila rýchla zmena legislatívy, ktorá umožnila generálnemu prokurátorovi pozastaviť vykonateľnosť súdneho rozhodnutia. Začali sa tak mnohé súdne spory.

Práve o tejto situácii hovoril Počiatek s Trnkom na nahrávke. Bývalý minister ho žiada, aby pred novinármi túto kauzo odprezetnoval tak, že "sme sa efektívne bránili a urobili všetko, čo bolo v našich silách".  Potom Najvyšší súd zamietol nárok Lemikonu v celom rozsahu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce