02. 12. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Sporíte si v druhom pilieri? Potešíme vás, budete mať spravodlivejší dôchodok

Doteraz boli mnohí ukrátení o desiatky eur mesačne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ľudia, ktorí si sporia v druhom pilieri, by mali mať spravodlivejšie dôchodky zo Sociálnej poisťovne.

Doteraz boli mnohí ukrátení o desiatky eur mesačne. Otázkou je, čo s tými, ktorým už bol dôchodok priznaný.

Aktuálne si v druhom pilieri sporí viac ako 1,5 milióna ľudí. Problém je v tom, že sporitelia, ktorí sa takto poisťujú na starobu, sú o svoje peniaze ukrátení.

Štát neplatí ľuďom, ktorí sú v druhom pilieri, na dôchodky toľko, koľko by mal. Nezohľadňuje, koľko reálne počas pracovného života na ne do Sociálnej poisťovne zaplatili.

Ukázalo sa to, keď štát začal vyplácať penzie prvým dôchodcom, ktorí boli aj v druhom pilieri. Skrivodlivosť sa podarilo napraviť.

Po novom sa ľuďom uznajú aj peniaze, ktoré sa odviedli v rámci rezervného fondu. Kým dnes sa ľuďom kráti dôchodok zhruba o tretinu, ak si celý život sporili v druhom pilieri, nový návrh robí systém aspoň trošku férovejší, keďže uznáva, že na dôchodky platíme zhruba 22 percenta

Sporiteľ by tak mal dostať vyšší dôchodok. Ten, ktorý zarábal počas kariéry priemernú mzdu a odpracoval 42 rokov, je totiž pri výpočte dôchodku ukrátený o približne 13 eur mesačne, teda viac ako 150 eur ročne.

Dôchodky ľudí, ktorí sú v druhom pilieri, nezmenšuje iba ich nespravodlivé krátenie, ale aj to, že až 80 percent sporiteľov si sporí na penziu vo fondoch, ktoré nezarábajú.

Mnohí sú však v týchto fondoch preto, lebo ich tam vláda zmenou zákona v roku 2013 automaticky prehodila.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 


VIAC Z Domáce