02. 12. 2019 08:00 , článok bol aktualizovaný 02. 12. 2019 19:48 | BRATISLAVA/kk, TASR

Rusko potvrdil, že bude týždeň v nemocnici. Pojednávanie v kauze zmenky pokračovalo bez neho

Prokurátor hovorí o obštrukciách.

Pavol Rusko.
Pavol Rusko. Foto: TASR

Ďalšie pojednávanie v kauze zmenky sa opäť konalo bez prítomnosti Pavla Ruska. A to aj napriek tomu, že posledné pojednávania boli odročené právo na jeho žiadosť. Požiadal senát, aby boli ďalší svedkovia vypočutí len v jeho prítomnosti. Rusko však ostáva na PN-ke. Od zajtra je hospitalizovaný na neurológii v bratislavskej ružinovskej nemocnici.

Právnik Markízy Daniel Lipšic aj prokurátor Ján Šanta považujú Ruskovo správanie za účelové obštrukcie. Podľa Lipšica zdravotný odbor Zboru väzenskej a justičnej stráže uviedol, že Ruskov stav nie je taký vážny, aby bol hospitalizovaný a jeho diagnóza je liečiteľná aj v podmienkach väzby.

Lipšic aj Šanta navrhli pre Ruska väzbu. Šanta nevylučuje, že Rusko bude PN dlhodobo. „Mám pripravené ďalšie riešenia, keď bude Rusko dlhodobo PN. Verte, že sú účinné, efektívne a zákonné. Len treba počkať. Ale bez problémov si s tým poradíme," uviedol Šanta.

Ruskov obhajca Michal Mandzák obvinenia z obštrukcií odmieta. Tvrdí, že Ruskov stav je natoľko vážny, že sa osobne nemôže zúčastniť pojednávania. Toto tvrdenie Televízii Markíza potvrdil aj sám Rusko.

"Vo štvrtok ma neurologička poslala na hospitalizáciu na infúzie. Mala by trvať asi týždeň. Žasnem nad tým, ako niekto môže stanoviť diagnózu bez vyšetrenia pacienta - veď to je zvrátenosť! To mám v bolestiach sedieť na vozíku na súde, lebo Šanta s Lipšicom to prikázali?" napísal v sms správe Rusko.

Celé pojednávanie tak prebehlo bez účasti svedkov. Vypovedať mali aj súdni znalci, ktorí skúmali pravosť zmeniek. Ich výpoveď môže byť kľúčová.

Väčšinu pojednávania mala slovo obhajoba obžalovaných Ruska a Mariana Kočnera. Čítali listinné dôkazy, ktorými sa snažili dokázať, napríklad, že licencia Markízy bola v roku 2000 ohrozená a že spor s Gamatexom nebol v tom roku urovnaný.

Šanta avizoval, že dokazovanie v kauze zmenky by mohlo byť do konca roka ukončené. Záverečné reči a samotný rozsudok však už zrejme padnú až v roku 2020.

Hlavné pojednávanie bude pokračovať aj v utorok (3.12.) a v stredu (4.12.).

 

ONLINE

17.17 - ONLINE sme ukončili.

17.16 - Klemanič ukončil čítanie listinných dôkazov. Pojednávanie pokračuje zajtra.

15.06 - Lipšic sa sťažoval na čítanie listinných dôkazov. Podľa neho obhajoba iba "naťahuje čas". Listiny, ktoré Mandzák číta podľa Lipšica nesúvisia s procesom. Navrhol preto, aby senát zvážil ďalšie čítanie. Senát sa počas prestávky poradil a predseda Klemanič povolil ďalšie čítanie dôkazov, ktoré si vyberie obhajoba. Rozhodnutie odôvodnil tým, že každá procesná strana má právo vybrať si, ktoré dôkazy považuje za dôležité. Zároveň dodal, že listiny, ktoré Mandzák číta sa spomínajú v spise obžaloby.

13.59 - Právnička Tandlich hovorí, že Klinkhammerova výpoveď ukazuje, že Rusko v civilnom konaní klamal. Tvrdil, že Klinkhammerovi o zmenkách povedal. Svoju výpoveď však Rusko v tejto veci menil.

13.41 - Kočner komentuje Klinkhammerovu výpoveď. "Mrzí ma, že súd sa ani nesnaží zistiť, či sa Klinkhammer nemôže zúčastniť pojednávania," hovorí Kočner. Tiež hovorí, že Klinkhammer vo výpovedi klamal. Kočner hovorí, že Klinkhammer bol vo firme STS a v Markíze nemal podiel. Preto je podľa neho normálne, že o zmenkách nevedel. Preto nemal ani žiadne povinnosti voči amerických úradom.

13.23 - Prokurátor sa pýtal Klinkhammera, či mu Rusko na večeri povedal o existencii zmeniek. Rusko tvrdil, že s Klinkhammerom mal dobrý vzťah. Klinkhammer to poprel. Zopakoval, že o zmenkách nevedel a keby vedel, mal by povinnosť okamžite o tom informovať predstavenstvo firmy a americké úrady.

Obhajca Mariana Kočnera - Michal Mandzák so svojim klientom.
Obhajca Mariana Kočnera - Michal Mandzák so svojim klientom. Foto: TASR
 

13.16 - Prokurátor sa počas výsluchu pýtal Klinkhammera aj na spor Markízy s Gamatexom. Podľa neho v roku 2000 bol spor urovnaný a CME vyplatila 2,7 milióna dolárov Gametexu.

13.13 - Klinhammer povedal, že keby o zmenkách vedel, musel by o nich infomrmovať úrady USA. "Nemal som nijakú vedomosť o existencii zmeniek. Ak by existovali, ako vedúci pracovník CME, by som o nich určite vedel," povedal Klinkhammer.

Marian Kočner na hlavnom pojednávaní ŠTS vo veci falšovania zmeniek TV Markíza.
Marian Kočner na hlavnom pojednávaní ŠTS vo veci falšovania zmeniek TV Markíza. Foto: TASR
 

13.11 - Pojednávanie pokračuje. Prokutáror Ján Šanta číta výsluch Fredericka Thomasa Klinkhammera. Na Slovensku bol vypočutý v roku 2018 v prípravnom konaní. Predseda senátu Klemanič Klinkhammera nepredvolá na hlavné pojednávanie, pretože sa dlhodobo nenachádza na Slovensku. Žiadal to Kočner aj jeho právnik Mandzák.

Vyjadril sa aj Michal Mandzák.

 

Daniel Lipšic o zdravotnom stave Pavla Ruska:

 

K pojednávaniu sa vyjadril prokurátor Ján Šanta.

 

11.51 - Súd vyhlásil obedňajšiu prestávku.

11. 47 - Súd predvolal na pojednávanie aj bývalého výkonného riaditeľa CME Frederica Thomasa Klinkhammera. Ten sa však ospravedlnil a nemôže sa zúčastniť. Podľa Paru sa Klinkhammer môže zúčastniť pojednávania v januári 2020. Kočner tvrdí, že Rusko s Klinkhammerom hovoril o svojom záväzku, teda o zmenkách. Považuje ho preto za dôležitého svedka.

10.02 - Pojednávanie sa točí okolo licencie televízie Markíza. Kočner sa snaží dokázať, že licencia bola ohrozená a potrebovala tak "pomoc". Právnici Markízy to odmietajú. Kočnerov právnik Pohovej číta veľké množstvo listinných dôkazov, ktoré majú potvrdzovať, že Markíze nemusela byť predĺžená licencia na vysielenie.

9.59 - Podľa Tandlich bolo konanie Licenčnej rady v roku 2006 štandardná vec a bola to len formalita. Tandlich dodala, že Kočner sa len snaží odviesť pozornosť od samotnej kauzy zmenky.

 

9.56 - Ďalšia zápisnica, ktorú Pohovej číta hovorí o tom, že v roku 2006 Markíza žiadala o predĺženie televíznej licencie. Rada však vyzvala spoločnosť Markíza- Slovakia, aby doplnili skutočnosti, ktoré dokážu dostatočnú majetkovú účasť osôb a ich zastúpenie v orgánoch spoločnosti. Kočner hovorí, že zo stanoviska Licenčnej rady vyplýva, že nárok na predĺženie licencie nie je automatický.

"Licencia bola v roku 2006 ohrozená aj napriek tomu, že spor Gamatex bol pred súdom uzavretý," dodal Kočner.

9.31 - Právnička Markízy Lucia Tandlich Kočnerovi oponuje. Tieto listinné dôkazy podľa nej vôbec nepojednávajú o ohrození licencie.

9.30 - Kočner hovorí, že listinné dôkazy ukazujú, že aj poslanci NR SR sa zaujímali o dianie v Markíze a či bola Licenčná rada pod tlakom. Je to podľa Kočnera dôkaz, že licencia Markízy bola ohrozená.

9.22 - Obhajca obžalovaných Martin Pohovej začína čítať listinné dôkazy. Číta zápisnicu výboru NR SR pre kultúru a médiá z roku 1999. Poslanci rokovali o televíznom a rozhlasovom vysielaní.

9.14 - Daniel Lipšic žiada overiť Ruskov zdravotný stav a žiada súd, aby Zbor väzenskej a justicčnej stráže zistil, či je možné Ruska liečiť aj vo väzbe. Prokurátor aj Lipšic navrhujú pre Ruska väzobné stíhanie. Obhajca Marek Para povedal, že dá Ruskov zdravotný stav overiť nezávislému znalcovi.

Prokurátor Ján Šanta počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza.
Prokurátor Ján Šanta počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza.
 

09.00 - Začína sa hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Pavol Rusko neprišiel. Prítomný je obžalovaný Marian Kočner. Rusko je hospitalizovaný na neurológii. Rusko poslal ospravedlnenie, v ktorom píše, že senát vychádza v ústrety prokuratúre. Odmieta obvinenia prokurátora Jána Šantu, že ochorenie len simuluje, aby mohol robiť obštrukcie. Súhlasil, aby boli v jeho neprítomnosti čítané listinné dôkazy. Dodal, že súhlas dal pod vplyvom strachu a donútenia a myslí si, že senát nebude strážiť jeho práva.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce