03. 12. 2019 08:00 , článok bol aktualizovaný 03. 12. 2019 17:16 | BRATISLAVA/kk

Kauza zmenky: Kočner bol na súde nervózny aj spokojný. Svedok Varga vraj potvrdil jeho verziu

Hlavné pojednávanie pokračuje aj v stredu. Vypovedať by mala vdova po Ernestovi Valkovi.

Marian Kočner a advokát Marek Para.
Marian Kočner a advokát Marek Para. Foto: TASR

Na dnešnom hlavnom pojednávaní mal obžalovaný Marian Kočner zmiešané prejavy. Po výpovedi Pavla Vargu sa usmieval a tvrdil, že Varga potvrdil jeho verziu.

Varga bol v minulosti krátko konateľom firmy Gamatex. Vo výpovedi uviedol, že o Markízu a jej licenciu bol vysoký záujem. Spomenul tiež sumu 350 miliónov korún, ktorá mala byť ponúkaná za urovnanie sporu Markízy s Gamatexom. To podľa Kočnera potvrdzuje, že na urovnanie nestačilo 80 miliónov korún a Rusko tak musel vypísať zmenky.

Prokurátor Ján Šanta však Kočnerov výklad popiera. „Výpoveď Vargu ukázala, že záujemcovia o Markízu tu boli, ale podmienky, ktoré nastolili Kočner a Ágh neboli pre nikoho splniteľné. Nemyslím si, že mu to nahráva do karát."

Advokát Markízy Daniel Lipšic dodal, že Varga mal za úlohu nájsť zahraničného investora, ktorý by vstúpil do procesu kúpy. Také veľké sumy, aké chcel Kočner, vraj ale nikto nebol ochotný zaplatiť.

„To, že sa Kočner snažil vytrieskať čo najviac zo sporu Markízy a Gamatexu bolo jasné už hneď na začiatku. Svedok potvrdil, že nikdy investora v stovkách miliónov, ktoré si vysníval nevedel nájsť. Nikdy a cez nikoho. Kočner a Ágh nemali nikdy šancu získať stovky miliónov korún," povedal Lipšic.

Podľa Kočnerovho advokáta Michala Mandzáka Varga potvrdil, že hodnota Markízy bola v čase jej sporu s Gamatexom 350 miliónov korún.

Druhý svedok, ktorý vypovedal bol Ivan Beňačka, bývalý štátny úradník na ministerstve privatizácie a podnikateľ, v súčasnosti dlhodobo nezamestnaný.

Jeho výpoveď bola spočiatku nejasná, pretože takmer na všetky otázky obhajoby odpovedal, že si nespomína. Uviedol, napríklad, že Kočner mal veľmi blízko k mafiánovi Petrovi Čongrádymu. Bol vraj jeho „dvojkou".

Jedna z mála konkrétnych vecí, ktoré Beňačka pred súdom povedal bolo, že obchodný podiel Sylvie Volzovej v Markíze sa pohyboval okolo 50 miliónov korún. Ako bol spor s Gamatexom urovnaný, už nevie a o zmenkách počul len z médií.

Kočnerovi sa očividne nepáčilo, že Beňačka si na veľa vecí nespomína a pýtal sa ho aj na detaily jeho vzťahov s Jánom Kováčikom či Volzovou, čo opakovane namietala obžaloba. Sťažoval sa, že súd mu upiera jeho práva, pretože nechce predvolať Volzovú, ktorá by podľa Kočnera mohla veľa nejasností vysvetliť.

Volzová bola viackrát predvolaná. Súdu sa nechce zúčastniť, pretože sa bojí o svoj život. Na súde sa čítala len jej výpoveď cez telemost.

Hlavné pojednávanie pokračuje aj v stredu (4.12.). Vypovedať by mala vdova po Ernestovi Valkovi. Ďalšie pojednávania sa očakávajú v druhej polovici decembra. Na nasledujúcich pojednávaniach by mali vypovedať aj súdni znalci, ktorí skúmali sporné zmenky. Ich výpovede môžu byť kľúčové.

ONLINE:

17.17 - ONLINE sme ukončili.

17.15 - Klemanič prerušil hlavné pojednávanie. Pokračovať sa bude zajtra. Predvolaná je vdova po Ernestovi Valkovi.

17.07 - Reportáž z dnešného pojednávania pripravil do Televíznych novín redaktor Michal Hečko.

 

16.56 - Monotónne čítanie prerušil Šanta. Obhajoby sa pýta, čo tým chcú dokázať. Mandzák hovorí, že povolenie čítať dôkazy necháva na súd. "Chceme ukázať na skutočnosti, ktoré vyplývajú z dôkazov," reaguje Mandzák.

16.03 - Kočner hovorí, že je presvedčený, že Volzová o zmenkách vedela. Stále tak vyzýva súd, aby ju predvolal. Tandlich však oponuje, že samotný Rusko poprel, že by Volzová o zmenkách vedela.

"Ak by som mal možnosť klásť pani Volzovej otázky, asi by sme sa dopracovali k pravde," reaguje Kočner.

15.19 - Lipšic znova namieta čítanie listín. Ide podľa neho o naťahovanie času a dôkazy, ktoré chce obhajoba predložiť už boli podľa Lipšica v minulosti dokázané a obhajoba tak nič nové neprináša. Predseda senátu Klemanič však znova zopakoval to, čo včera, že čítanie povolí a obe strany majú právo vybrať si, čo budú čítať.

14.15 - Pojednávanie pokračuje čítaním listinných dôkazov.

13.45 - Výpoveď Beňačku je ukončená. "Je nám upierané právo pýtať sa Volzovej na veci, ktoré by mohla vysvetliť, na ktoré si pán Beňačka nespomína," sťažuje sa Kočner.

13.42 - Kočner sa Beňačku pýta, či mal vedomosť, že Gamatex mal podanú žiadosť na Licenčnej rade na prevod licencie z Markízy na Gamatex. Reaguje tak na Beňačkovu jednoznačnú odpoveď, že licencia Markízy nebola ohrozená. Beňačka si však na to nespomína.

13.41 - Beňačka hovorí, že v skupine Sýkorovcov bol Kočner "vysoko" a mal veľmi blízko k Čongrádymu.

13.36 - Podľa Beňačku sa sumy za Volzovej podiel v Markíze pohybovali okolo 50 miliónov korún, najviac 120 miliónov korún. Dodal, že licencia Markízy nebola ohrozená. Ak by bola ohrozená, nebol by o Markízu taký veľký záujem, myslí si Beňačka.

13.34 - Beňačka hovorí, že o predmetných zmenkách vie len z médií. Dodáva, že po otcovej smrti v decembri 1999 neprichádzal do styku ani s Ruskom. Nezaujímal sa ani o to, ako urovnali spor s Gamatexom.

13.29 - Šanta sa Beňačku pýta, čo vie o spore Markízy s Gamatexom. "Pani Volzovou som bol informovaný o spore Markízy s Gamatexom. Bral som to ako spor medzi Pavlom Ruskom a Volzovou na jednej strane a Kočnerom na druhej. Podľa mňa išlo len o to, aby sa cez Volzovej podiel Kočner dostal k Ruskovmu podielu. A na základe toho by prebral celú Markízu," odpovedá. Ako bol spor urovnaný, už nevie.

13.23 - Kočner sa Beňačku pýta, či bol Čongrády Volzovej ochrankár. "To by ste mali vedieť vy, vy ste boli jeho dvojka," reagoval Beňačka.

13.14 - Kočner a Šanta sa dostali do sporu. Kočner sa Beňačku spýtal, aké politické veci rozoberal s Kováčikom. Šanta jeho otázku namietol, pretože podľa neho nesúvisí s predmetnou kauzou. Kočner prudko reagoval, že aj Šanta sa v minulosti svedka Petra Tótha pýtal na politiku. "Ste inkvizítor," povedal Kočner. Sudca Klemanič nakoniec otázku pripustil.

13.10 - K slovu sa dostal Kočner. Beňačku sa pýta, odkiaľ vedel, že Volzová predala svoj podiel v Markíze. Odpovedá, že od Kováčika. Vraj mu nechal odkaz. Prečo, mu nechal odkaz bude podľa Beňačku predmetom trestného oznámenia, ktoré na Kováčika pripravuje.

13.09 - Beňačka si nespomína ani na to, prečo mal záujem vlastniť podiel v Markíze. Takmer na žiadnu otázku neodpovedá konkrétne. Nechce odpovedať na otázku, či je s Kočnerom v negatívnom vzťahu.

13.06 - Beňačka hovorí, že Volzová ho zoznámila s Petrom Čongrádym a Čongrády ho následne zoznámil s Kočnerom. Potvrdil, že sa stretával s advokátom Ernestom Valkom, boli priatelia, dodal. Mandzák sa ho pýta, či s Valkom riešil aj svoj prevod obchodného podielu v Markíze. Beňačka hovorí, že si na to spomína veľmi hmlistov.

13.00 - Mandzák sa Beňačku sa pýta, či má diagnostikový problém s pamäťou. Beňačka na väčšinu otázok odpovedá, že si nepamätá. Sudca Klemanič komentoval, že ide o "veľmi zlú otázku."

12.50 - Začína sa výpoveď Ivana Beňačku. Pýta sa Michal Mandzák. Mandzák mu dal nahliadnuť na zmlvu o prevode obchodného podielu. Beňačka potvrdil, že ide o jeho podpis. Na podmienky, ako vznikal predmetná zmluva si Beňačka nespomína. Potvrdil, že so Sylviou Volzovou mal pracovný vzťah.

12.40 - Po obedňajšej prestávke pokračuje pojednávanie vypočúvaním svedka Ivana Beňačku.

Svedok Ivan Beňačka počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza.
Svedok Ivan Beňačka počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Foto: TASR
 

 

 

 

11.27 - Výsluch Vargu sa skončil. Obhajoba požiadala nepredvolať svedkyňu pani Vargovú, manželku Vargu.

11.15 - K slovu sa dostal Kočner. Hovorí, že Varga potvrdil výpoveď Kolníka a potvrdil aj sumu 350 miliónov korún, ktorá vraj mala byť ponúkaná za kúpu Gamatexu. Podľa Kočnera je to dôkaz, že 80 miliónov na vyrovnanie sporu neboli dostatočné. Kočner navrhuje súdu, aby vypočul aj Hegeduša, ktorý by mohol tiež potvrdiť Vargove slová.  "Prečo by tak vysokosofistikovaný Marian Kočner predal niečo len za 80 miliónov, keď boli subjekty ochotné zaplatiť viac?" pýta sa Kočner sebavedomo.

11.05 - Sudkyňa Pamela Záleská sa pýta Vargu, prečo nakoniec z celého procesu odstúpil. Varga odpovedal, že sa mu nepozdávalo jednanie Hegeduša a Kolníka, ktorí "hrali na viac strán".

11.04 - Varga hovorí, že Hegeduš a Kolník rokovali aj s Jánom Kováčikom a Milanom Fiľom. Tí nakoniec dostali podiel v Markíze.

10.50 - Varga hovorí, že to, ako bol uzavretý spor Markízy a Gamatexu vie len z médii. Stretol sa so Sylviou Volzovou, ktorá mu vraj v roku 1998 tvrdila, že licencia Markízy nebola ohrozená. UViedol, že zmenky, o ktorých sa vedie spor nikdy na vlastné oči nevidel.

10.47 - Varga hovorí, že jeho funkcia v Gamatexe skončila rýchlo, lebo zistil, že sa nehrala čistá hra. To, čo robil Hegeduš a Kolník pre získanie Markízy, nevie. Vie len to, že zháňali investora, pretože oni dvaja boli príliš malí hráči na mediálnom trhu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Foto: TASR
 

10.44 - Vargu sa pýta prokurátor Ján Šanta. Pýta sa ho na detaily záujmu Hegeduša a Kolníka kúpiť televíziu Markíza.

10.29 - Vargu sa pýta Kočner. Pýta sa ho, čo mu Hegeduš a Kolník sľúbili za jeho účasť v Gamatexi. "Bolo mi sľúbené obrovské zadosťučinenie. Bola to posledná šanca zmeniť a opraviť deformáciu v mediách z čias Vladimíra Mečiara," odpovedal.

10.39 - Varga povedal, že vo firme Gamatex bol iba formálne a nevidel ani do účtovníctva.

10.36 - Varga pracoval pred novembrom 1989 v Slovenskej televízii. V 90. rokoch zakladal VTV aj ju financoval. Sedem týždňov pred začatím vysielania sa svojho podielu vo VTV vzdal. "Prišli advokáti, v úvodzovkách, a ukázali mi kufrík so zbraňami. Koniec príbehu," povedal Varga.

10.29 - Varga povedal, že sa mu vyhrážal Vladimír Mečiar. Mal mu poslať výhražný list. Povedal, že muži Hegeduš a Kolník ho oslovili v roku 2000 s tým, že chcú kúpiť televíziu Markíza. Oni vraj ďalej rokovali s Gamatexom. Varga mal byť podľa jeho slov "poistka", že Gamatex dodrží sľúbené podmienky. O aké podmienky išlo, nevie.

10.22 - Varga hovorí, že sa nevie vyjadriť k firme Gamatex. Napriek tomu, že bol jej konateľom. Advokát Mandzák sa ho opakovane pýta na Gamatex. Varga hovorí, že mal byť poistkou, že "sa niečo nepodarí" pri prevode licencie na vysielanie na firmu Gamatex. Varga však neodpovedá konkrétne. Jeho odpovedi nerozumie ani Mandzák a podľa výrazu tváre ani sudca Klemanič.

Pavol Varga počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza.
Pavol Varga počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Foto: TASR
 

10.17 - Začína sa výpoveď Pavla Vargu.

10.08 - Pavol Varga prišiel na súd. Sudca Klemanič vyhlásil prestávku.

9.38 - Pokračuje pojednávanie. Beňačka zatiaľ vypovedať nebude, musí ísť na políciu. Obhajoba pokračuje v čítaní listinných dôkazov.

Marian Kočner a jeho advokát Michal Mandzák.
Marian Kočner a jeho advokát Michal Mandzák. Foto: TASR
 

9.10 - Ivana Beňačku nechce stráž pustiť do Justičného paláca. Má problém s identifikáciou, pretože si nepriniesol občiansky preukaz. Sudca Emil Klemanič vyhlásil prestávku. Súdu sa nepodarilo poslať Beňačkovi predvolanie na súd na jeho adresu. Našli ho však cez políciu. Beňačku teraz musí počkať, kým Zbor väzenskej a justičnej stráže overí jeho totožnosť.

9.07 - Vypovedať budú Ivan Beňačka a manželia Vargovci. Beňačka bol podľa denníka SME štátnym úradníkom ministerstva privatizácie. V minulosti bol odsúdený za vymáhanie peňazí od podnikateľov v mene Vladimíra Mečiara. Beňačka si však rozsudok neprebral a nakoniec ho našla až polícia.

 

Manželia Vargovci sú bývalí štatutári firmy Gamatex.

9.06 - Začína sa ďalšie hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Z obžalovaných je prítomný len Marian Kočner. Pavol Rusko je PN.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce