03. 12. 2019 09:20 | BRATISLAVA/zg

Zmena predvolebného moratória začne platiť od stredy

Prezidentka už môže novelu podať na ústavný súd.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: TASR

Ustanovenie o 50-dňovom moratóriu zverejňovania prieskumov verejnej mienky pred parlamentnými voľbami začne platiť od stredy (4. 12.). Podľa jeho znenia bude posledný termín na zverejnenie prieskumu 10. január.

"Zákon ešte nebol publikovaný. Vyhlásenie zákona v Zbierke zákonov SR pripravujem na zajtra 4. 12. 2019. Týmto dňom bude jeho časť aj účinná. Ide práve o to ustanovenie, ktorým sa mení dĺžka zákazu zverejňovania volebných prieskumov pred konaním volieb," potvrdil pre tvnoviny.sk riaditeľ odboru Slov-Lex ministerstva spravodlivosti Miloš Matúšek.

Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že po jej zverejnení v zbierke podá návrh na ústavný súd. V doteraz platnej legislatíve bolo dvojtýždňové moratórium.

Poslanci v utorok (26. 11.) prelomili 80 hlasmi jej veto a neakceptovali jej pripomienky. Prezidentka namietala, že návrh je v rozpore napr. s právom na informácie či na zhromažďovanie a šírenie informácií. ÚS žiada aj o pozastavenie účinnosti novely. V opačnom prípade by sa mali zmeny dotýkať už nadchádzajúcich parlamentných volieb.

Opozícia predĺženie moratória kritizovala, v parlamente ho schválili poslanci Smeru-SD, SNS, ĽSNS a pár nezaradených. Predseda Smeru-SD Robert Fico vyhlásil, že pokiaľ prezidentka napadne zákon na ústavnom súde, bude to nepochopenie politickej reality a dôkaz toho, že Čaputová je opozičná prezidentka.

Čaputová nepodpísal novelu po druhýkrát vo štvrtok (28. 11.) a tak ho v Zbierke zákonov zverejnia iba s podpismi predsedu parlamentu a premiéra.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce