03. 12. 2019 16:57 | BARDEJOV/TV Markíza

Filip zomrel po zbabranej kolonoskopii. Matka žiada od nemocnice rekordné odškodné

Podľa Soni Tóthovej, zástupkyni žalobcov, náhrada nemá byť iba satisfakčná, ale má byť aj mementom pre naše nemocnice.

Spolu s ďalším synom od nemocnice žiadajú ako nemajetkovú ujmu vyplatiť 450-tisíc eur.
Spolu s ďalším synom od nemocnice žiadajú ako nemajetkovú ujmu vyplatiť 450-tisíc eur. Foto: TV Markíza

Za smrť syna žiada takmer pol milióna eur. Filip (†20) zomrel v bardejovskej nemocnici ešte pred vyše troma rokmi. Jeho matka je presvedčená, že vinou lekárov, ktorí mu pretrhli črevo pri kolonoskopii. Nemocnicu preto žaluje na súde.

Pani Svetlana si musela na súde opäť vypočuť, čo všetko si jej syn v nemocnici vytrpel. S jeho smrťou sa stále nedokáže zmieriť.

"Ešte horšie je to, keď viem podrobne, ako sa to stalo. Nedá sa s tým žiť, to už nikdy nebude dobre, " hovorí Svetlana Fedorčáková, matka zosnulého Filipa.

Spolu s ďalším synom od nemocnice žiadajú ako nemajetkovú ujmu vyplatiť 450-tisíc eur.

Podľa Soni Tóthovej, zástupkyni žalobcov, náhrada nemá byť iba satisfakčná, ale má byť aj mementom pre naše nemocnice.

Filipa trápili bolesti brucha. Po opakovanej kolonoskopii sa mu v bardejovskej nemocnici stav výrazne zhoršil. Ďalej ho liečili s podozrením na Crohnovu chorobu. Tá môže spôsobiť zápal tenkého a hrubého čreva, ale tvoria sa pri nej aj vredy či perforácie.

Vo vážnom stave mu po prevoze do košickej nemocnice vyoperovali celé hrubé črevo, no po vyše mesiaci pacient zomrel. Filipova mama je presvedčená, že bardejovskí lekári mu črevo pretrhli pri kolonoskopii.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zistil pochybenia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti počas hospitalizácie pacienta, pričom neboli včas realizované potrebné vyšetrenia. Jeho bolesti boli len tíšené analgetikami a opiátmi, bez toho, aby sa zisťovala príčina.

Polícia prípad vyšetruje ako prečin usmrtenia. Na základe znaleckého posudku bolo vznesené obvinenie dvom lekárom v nemocnici s poliklinikou v Bardejove.

Pani Svetlana si však myslí, že obvinení by mali byť viacerí lekári.

Právny zástupca nemocnice v utorok súdu predložil vlastný posudok, podľa ktorého lekári nič nezanedbali, pretože neexistujú presné predpisy, ako by mali v takýchto prípadoch postupovať.

Sudkyňa podľa svojho predbežného názoru nárok na odškodné uznáva, no jeho výška sa jej zdá privysoká. Na ďalších pojednávaniach chce vypočuť znalcov i lekárov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce