04. 12. 2019 19:12 | DÚBRAVA/TV Markíza

Obce na Liptove majú v záhradách stále tony nebezpečných kalov. Nikto nevie, čo bude nasledovať

Správca odkaliska štátny podnik Rudné bane informoval, že na riešení intenzívne pracujú a vyjadria sa v najbližších dňoch.

Tony nebezpečných kalov s obsahom ťažkých kovov sú stále naplavené pri potoku a v záhradách.
Tony nebezpečných kalov s obsahom ťažkých kovov sú stále naplavené pri potoku a v záhradách. Foto: TV Markíza

Veľa otázok a opäť takmer žiadne odpovede. Od povodne na Liptove prešli už tri týždne. Veľká voda v doline nad Dúbravou odplavila časť odkaliska po bývalých antimónových baniach. Tony nebezpečných kalov s obsahom ťažkých kovov sú stále naplavené pri potoku a v záhradách. Tri zasiahnuté obce ani po treťom stretnutí kompetentných orgánov nevedia, čo situáciu vyrieši.

V doline nad Dúbravou rozvodnený potôčik prehradil strom a voda sa valila po starej zvážnici rovno na odkalisko. Výsledok - roklina hlboká asi 10 metrov, široká 30 a dlhá približne 60 metrov.

Splavené kaly ostali pri potoku a dostali sa aj do záhrad domov. Obsahujú antimón a jedovatý arzén. Rozbory dala robiť obec Dúbrava.

„Čo sa týka rozborov a samotného antimónu, tak to presahuje až 13-krát povolenú hodnotu a arzén nameraný nebol, tým pádom dochádza určite aj k znehodnoteniu pôdy," uviedol Vladimir Janičina, starosta obce Dúbrava.

„Ale nedostali sme odpovede, čo s tým idú Rudné bane robiť," dodal Dušan Matejka, starosta obce Svätý Kríž.

Správca odkaliska štátny podnik Rudné bane médiá krátko informoval, že na riešení intenzívne pracujú a vyjadria sa v najbližších dňoch, ale kaly vraj určite odstránia. Čas však hrá v neprospech postihnutých obcí.

Rozbory vodohospodárov ale ukázali, že ešte horšie ako jeho okolie, dopadol priamo potok Palúdžanka, ktorý navyše ústi do Liptovskej Mary.

Výsledky meraní preukázali prítomnosť antimónu a zvýšené hodnoty arzénu. V usadeninách v potoku sú povolené hodnoty arzénu prekročené 10-násobne a vzorky vody ukázali až 30-násobné prekročenie.

Ochota kompetentných orgánov vyjadrovať sa nie je príliš veľká. Z okresného úradu v Liptovskom Mikuláši dostala TV Markíza písomné vyjadrenie.

Napísali, že ešte nemajú všetky podklady, aby mohli rozhodnúť. Regionálni veterinári majú zmonitorovať aj výskyt ťažkých kovov v živočíšnom reťazci a niektorých potravinách v celej rizikovej oblasti.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce