05. 12. 2019 15:22 | BRATISLAVA/zg

Zuzana Čaputová udelila ďalšiu milosť

Omilostenie podporovali aj matky jeho troch neplnoletých detí.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová Foto: TASR/Jakub Kotian

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila podmienečnú milosť 41-ročnému otcovi troch maloletých detí vo veku 3, 7 a 14 rokov. Pred tromi rokmi dostal Ľ. H. ročný trest za to, že neplatil výživné v rokoch 2014-2016. Jeho dlh sa vyšplhal až do 2 450 eur.

Ako informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, práve v spomínanom období prechádzal zložitým životným obdobím, osobnou i profesijnou zmenou a nemal finančné prostriedky na plné uhradenie výživného. Po zlepšení finančnej situácie otec dlh uhradil a o deti s riadne stará.

Ľ. H. nastúpil na výkon trestu 19. augusta 2019. Žiadosť o jeho milosť podporili aj matky detí, pričom sa obávajú o zabezpečenie starostlivosti o maloleté deti počas jeho pobytu vo väzení.

Čaputová pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila okrem právnych aspektov prípadu najmä tú skutočnosť, že odsúdený otec uhradil celý dlh a ďalší výkon trestu sa jej javí ako neúčelný.

„Predovšetkým v záujme zabezpečenia riadnej starostlivosti o tri maloleté deti, odpustila prezidentka odsúdenému nevykonaný zvyšok trestu odňatia slobody pod podmienkou, že odsúdený po dobu 12 mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha trestný čin," vysvetlil rozhodnutie Strižinec.

Prezidentka ešte v novembri udelila individuálnu milosť 44-ročnému mužovi J. H., ktorý v roku 2015 spôsobil z nedbanlivosti dopravnú nehodu. Pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila okrem právnych aspektov prípadu najmä kritickú sociálnu a rodinnú situáciu odsúdeného. Viac sa dočítate TU

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce