06. 12. 2019 12:33 , článok bol aktualizovaný 07. 12. 2019 12:33 | PREŠOV/TV Markíza, zg, ml

Výbuch bytovky v Prešove má zatiaľ sedem obetí, polícia začala trestné stíhanie

Zranených je 40 osôb, žiadna z nich nie je v ohrození života.

Zásah v Prešove bude pokračovať do rána.
Zásah v Prešove bude pokračovať do rána. Foto: Prezídium Hasičského a záchranného zboru
Výbuch plynu v Prešove.
Výbuch bytovky v Prešove.
Výbuch bytovky v Prešove.

Prešovom otriasla mohutná explózia. V jednej z 12-poschodových bytoviek na Mukačevskej ulici vybuchol plyn. Požiar následne zachvátil približne štyri až päť poschodí na jednej strane bytovky.

Výbuch si vyžiadal sedem obetí a viac ako 40 ľudí sa zranilo, väčšinou išlo o ľahké poranenia. 

Hasiči zasahujú v horiacom bytovom dome v Prešove.
Hasiči zasahujú v horiacom bytovom dome v Prešove. Foto: TASR
 

Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia, informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igor Pavlik.

Hovorkyňa tamojšej nemocnice Renáta Cenková neskôr spresnila, že celkovo ošetrili deväť ľudí. "Z nich sú zatiaľ dvaja pacienti hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie s poraneniami hrudníka, hlavy a členka. Nikto nie je v ohrození života. Jedno dieťa s matkou je hospitalizované na oddelení pediatrie. Rovnako nie je v ohrození života," uviedla.

O 18.00 hasiči informovali, že niekoľko ohnísk sa im už podarilo dostať pod kotrolu. Hasenie aj naďalej pokračuje z výškovej plošiny, nakoľko statici označili najvrchnejšie poschodia za nestabilné. "K úplnému zhoreniu priestorov došlo na najvyšších štyroch podlažiach," uviedli.

Zásah pri výbuchu plynu v Prešove.
Zásah pri výbuchu plynu v Prešove. Foto: TV Markíza
 

Výbuch v Prešove.
Výbuch v Prešove. Foto: Divák z Prešova.
 

Výbuch v Prešove.
Výbuch v Prešove. Foto: Divák z Prešova.
 
 

Piatu obeť potvrdili krátko pred 15.00 h na mieste zasahujúci hasiči. Na mieste a v okolí výbuchu pomáha viac ako ako 60 profesionálnych a 25 dobrovoľných hasičov.

V paneláku je zrútená aj konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy. Polícia varuje ľudí, aby sa nepribližovali k paneláku, pretože môžu nastať ďalšie výbuchy.

 

Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetkých ľudí, ktorých vedeli vizuálne identifikovať. Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Posledné tri poschodia sú úplne vyhorené, pričom došlo k úplnému otvoreniu strechy.

Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra.

Hasiči všetky byty do 8. poschodia prehľadali, žiadnych ľudí nenašli. Na mieste sa nachádza aj tím MUSAR na vyhľadávanie osôb zo závalov, ktorý je pripravený v pohotovosti.

Desať ľudí museli previezť na interné oddelenie, pretože ich lieky a iné zdravotnícke pomôcky zostali v poškodenom dome a nemôžu sa k nim dostať.

Pripravuje sa tiež prehľadávanie okolitých bytových domov, ktoré mohla zasiahnuť tlaková vlna a momentálne sú bez prívodu elektriny a plynu.

Prešovská primátorka Andrea Turčanová vyhlásila od 12.35 h na území mesta mimoriadnu situáciu. "Momentálne sa na mieste vykonávajú záchranné práce. V krátkom čase zasadne krízový štáb," uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek. Zástupcovia mestského úradu sú už na mieste.

 

Ubytovanie pre ľudí postihnutých tragédiou

Obyvateľov evakuujú do škôl v blízkom okolí, prijme ich aj budova Červeného kríža. Polícia žiada vodičov o trpezlivosť a spoluprácu na miestach, kde sa komplikuje dopravná situácia pre prebiehajúci zásah záchranárskych zložiek.

Minister práce Ján Richter zriadil v blízkosti nehody Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. Už v týchto chvíľach sú na mieste tragédie terénni sociálni pracovnici aj zamestnanci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorí sú pripravení v prípade potreby umiestniť deti do Centier pre deti a rodiny. K dispozícii budú na mieste aj psychológovia, zamestnanci Sociálnej poisťovne a úradu práce, ktorí budú operatívne riešiť situáciu obyvateľov poškodenej bytovky.

Záchranné zložky na mieste výbuchu plynu v Prešove.
Záchranné zložky na mieste výbuchu plynu v Prešove. Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky
 

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny vyjadruje rodinám obetí nešťastia úprimnú sústrasť a je pripravené im v týchto ťažkých chvíľach pomôcť.

Ozbrojené sily vyčlenili šesť vrtuľníkov UH-60 Black Hawk a jeden vrtuľník leteckej, záchrannej a pátracej služby. K dispozícii je ubytovanie pre 55 osôb na ubytovni v Prešove a 80 poľných lôžok v telocvični. Na mieste už pomáhajú vojaci z 2. Mechanizovanej brigády v Prešove. Ďalšie požiadavky záchranárskych zložiek promptne riešime.

Obyvatelia, ktorí mohli, vybehli von, no viacerí zostali uväznení vo vrchných poschodiach, nakoľko schodisko je nepriechodné.

Jeden človek, ktorý uviazol v horiacej bytovke, vyliezol na balkón, z ktorého spadol.

Po výbuchu bytovky v Prešove.
Po výbuchu bytovky v Prešove. Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru
 

Výbuch bytovky v Prešove.
Výbuch bytovky v Prešove. Foto: TV Markíza
 

Zásah všetkých záchranných zložiek stále prebieha. Pri udalosti zasahujú hasiči z hasičských staníc v Prešove, Sabinove, Košiciach, Levoči, Bardejove, Lipanoch, Hanušovciach nad Topľou, zo záchranných brigád HaZZ v Žiline a v Humennom a dobrovoľní hasiči z obcí Abramovce, Kokošovce a Ľubotice.

V súvislosti s výbuchom plynu dnes podvečer prišli do Prešova aj premiér Peter Pellegrinim. Spolu s ministerkami vnútra a zdravotníctva Denisou Sakovou a Andreou Kalavskou navštívi zasiahnutú lokalitu a oboznámia sa s priebehom záchranných prác. Stetnú sa a vedením mesta a krízovým štábom, aby vláda mohla prijať okamžité opatrenia na pomoc postihnutým obyvateľom.

Výbuch bytovky v Prešove.
Výbuch bytovky v Prešove. Foto: TV Markíza
 

Na miesto smeruje aj minister obrany Peter Gajdoš. "Ozbrojené sily sú pripravené vyčleniť všetky potrebné sily, prostriedky a techniku na pomoc obyvateľom v Prešove. Aktuálne v súčinnosti s hasičským a záchranným zborom a ďalšími záchranárskymi zložkami koordinujú požiadavky," povedala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Pomôcť pri likvidácii následkov havárie v bytovom dome v Prešove smerujú aj banskí záchranári z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi. "Siedmi záchranári, ktorí smerujú do Prešova, sú odborne školení, dokážu vykonávať špeciálne práce v nedýchateľnom a zdraviu škodlivom prostredí. V pohotovostnej službe ich operatívne nahradili ich kolegovia banskí záchranári, ktorí budú pripravení zasiahnuť v prípade mimoriadnej udalosti v podzemí," ozrejmila hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková. Na pomoc je pripravená aj armáda.

Výbuch bytovky v Prešove.
Výbuch bytovky v Prešove. Foto: TV Markíza
 

Pohľad na horiaci panelák v Prešove, kde vybuchol plyn
Pohľad na horiaci panelák v Prešove, kde vybuchol plyn Foto: TASR
 

Požiar paneláku po výbuchu plynu v Prešove.
Požiar paneláku po výbuchu plynu v Prešove. Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky
 

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce