06. 12. 2019 14:50 | BRATISLAVA/TASR

Toto sú najväčšie tragédie, ktoré súviseli s výbuchom plynu

Výberovú chronológia je od roku 2000.

Záchranné zložky na mieste výbuchu plynu v Prešove
Záchranné zložky na mieste výbuchu plynu v Prešove Foto: FB/Polícia Slovenskej republiky

Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove si doteraz vyžiadal viacerých mŕtvych a zranených. Informujú o tom záchranári, polícia aj hasiči.

TASR prináša v tejto súvislosti výberovú chronológiu prípadov výbuchu plynu v obytných domoch na území SR od roku 2000.

2. februára 2000 - Výbuchom a následným požiarom vyústila neodborná manipulácia s plynovým sporákom v bratislavskom byte na Ulici Jozefa Hagaru 11. Ťažko sa zranila 77-ročná majiteľka bytu.

27. mája 2000 - Pri výbuchu rodinného domu zahynul v obci Jelka pri Galante 39-ročný muž. Celkovú škodu odhadli na 2,5 milióna korún.

19. novembra 2000 - Šesť zranených ľudí a zdemolovaná letná kuchyňa boli výsledok výbuchu dvojkilogramovej propán-butánovej oceľovej fľaše v obci Sihla blízko Lomu nad Rimavicou, okres Brezno.

5. mája 2002 - Popáleniny rôzneho stupňa utrpeli dvaja starší manželia pri výbuchu propán-butánovej fľaše v rekreačnom dome v Dolných Hámroch v okrese Žarnovica.

7. januára 2003 - Popáleniny druhého a tretieho stupňa utrpel 31-ročný obyvateľ obce Rakovec nad Ondavou v Michalovskom okrese. K zraneniam došlo po výbuchu plynu z neodborne namontovaného plynového horáka.

5. januára 2004 - Dvaja ľudia zostali po silnom výbuchu plynu uväznení v ruinách poschodového rodinného domu, ktorý sa na nich zosypal v Hlbokom v okrese Senica.

20. januára 2005 - Výbuch zemného plynu v kuchyni rodinného domu, ku ktorému došlo v Spišskom Štvrtku v okrese Levoča, si vyžiadal jednu obeť a troch zranených.

7. januára 2006 - V dvojizbovom byte na prvom poschodí v bloku Úsvit na sídlisku Juh v Poprade vybuchol plyn a priestory následne zachvátil požiar. Pri nešťastí prišiel o život majiteľ bytu.

2. februára 2007 - V Krompachoch v okrese Spišská Nová Ves došlo k výbuchu v rodinnom dome, ktorý sa zrútil a začal horieť. Príčinou výbuchu bol unikajúci plyn zo zhrdzavenej prípojky. O život prišla 33-ročná matka Monika Ringošová a jej päťročná dcérka Lenka. Dve rodiny prišli o strechu nad hlavou, zranilo sa aj ďalších 11 ľudí.

24. septembra 2007 - Tlaková nádoba s propán-butánom vybuchla v kuchyni rodinného domu v Matysovej ulici v okrese Stará Ľubovňa. Dve ženy utrpeli popáleniny prvého a druhého stupňa na tvári, rukách a krku.

22. októbra 2007 - V Bratislave na Prievozskej ulici číslo 13 v blízkosti križovatky s Miletičovou ulicou vybuchol v byte plyn. Jedna žena utrpela popáleniny, tlaková vlna vyrazila niekoľko okien na dome. K výbuchu došlo v kuchyni. Výbuch vyhodil priečku v byte.

4. marca 2009 - V obytnom dome v Rožňave došlo k výbuchu plynu. Na mieste boli zranené dve osoby. Mali popáleniny a boli prevezené do rožňavskej nemocnice. Výbuch bol taký silný, že narušil statiku budovy, z ktorej spadla strecha.

10. januára 2012 - Rozsiahly požiar zachvátil po výbuchu propán-butánovej fľaše priestory sociálnej ubytovne na okraji Liptovského Hrádku, v ktorej bývalo približne 50 Rómov. Jeden z nich utrpel ľahšie zranenie.

6. júna 2012 - Výbuch plynu na Krajinskej ceste v druhom bratislavskom obvode si vyžiadal jedného zraneného. K požiaru a poškodeniu plynovej prípojky došlo pri neodbornom zásahu uhlovou brúskou.

13. septembra 2013 - Pri výbuchu plynu v rodinnom dome v Dražkovciach (okres Martin) zahynul 56-ročný muž.

27. mája 2014 - V rodinnom dome v Ludaniciach v okrese Topoľčany vybuchol plyn. Pri výbuchu a následnom požiari boli zranené dve osoby.

8. apríla 2018 - Výbuch a požiar zasiahol v nedeľu bytový dom na Obchodnej ulici v košickej mestskej časti Západ. Pri udalosti jeden človek zomrel, z bytovky evakuovali všetkých obyvateľov, z ktorých štyria mali zdravotné problémy z intoxikácie splodinami horenia.

9. novembra 2018 - Hasiči zasahovali pri požiari v Podbrezovej, kde v bytovom dome došlo k výbuchu plynu. Pri udalosti utrpela jedna osoba popáleniny, ďalšia sa intoxikovala splodinami horenia.

2. apríla 2019 - Bratislavskí hasiči zasahovali na Gorkého ulici v Starom Meste, kde vybuchol plyn. Dôvodom boli pravdepodobne výkopové práce. Záchranári na mieste ošetrili dvoch mužov. Prvý z nich utrpel viaceré poranenia celého tela, druhý zranenie chrbtice.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce