06. 12. 2019 15:36 , článok bol aktualizovaný 06. 12. 2019 17:48 | PREŠOV/tvnoviny.sk

Zriadili centrum pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, pomôcť môžete aj vy

Ľudí ubytujú aj vojaci a Červený kríž.

Hasič a policajt počas zásahu na mieste výbuchu a požiari bytového domu v Prešove.
Hasič a policajt počas zásahu na mieste výbuchu a požiari bytového domu v Prešove. Foto: TASR

V súvislosti s mimoriadnou situáciou v Prešove rozhodol minister práce Ján Richter ihneď zriadiť v blízkosti nehody Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia.

Už v týchto chvíľach sú na mieste tragédie terénni sociálni pracovnici aj zamestnanci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorí sú pripravení v prípade potreby umiestniť deti do Centier pre deti a rodiny.

K dispozícii budú na mieste aj psychológovia, zamestnanci Sociálnej poisťovne a úradu práce, ktorí budú operatívne riešiť situáciu obyvateľov poškodenej bytovky.

Rezort práce vyjadril rodinám obetí nešťastia úprimnú sústrasť a je pripravené im v týchto ťažkých chvíľach pomôcť.

 
 

Aj mesto Prešov pomáha

Mesto na sociálnej sieti vyzvalo všetkých ľudí, dotknutých touto tragédiou, aby sa presunuli na záchytné miesta. Na SZŠ DSA Mukačevská 1 a  ZŠ Prostejovská 38 dostanú tam všetky potrebné informácie, jedlo, deku aj čaj.

Ubytovanie bude poskytnuté do odvolania na Školskom internát pri SOŠt, Volgogradská 1. Pripravená je teplá strava a nocľah. 

Kontaktné číslo: 051/3100 101

Mesto Prešov zriadilo aj transparentný účet:

SK90 7500 0000 0040 0859 1229, variabilný symbol: 6122019

Deky, šatstvo a iné potrebné veci sa zhromažďujú v priestoroch ZŠ na Mukačevskej a ZŠ na Prostějovskej ulici.

Obyvatelia Mukačevskej ulice, ktorí sa teraz vracajú z práce domov, sa môžu informovať v priestoroch ZŠ na Prostějovskej ulici, kde im poskytnú potrebné informácie o ubytovaní a strave.

Pre vlastníkov zničených bytov a ďalších obetí tejto tragédie poskytne polícia 200 lôžok na policajnej škole a ubytovni na Popradskej ulici v Košiciach.

Zdroj: Facebook/Súkromná základná škola DSA Prešov

Pre pacientov, ktorým bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť a prišli o strechu nad hlavou, nemocnica pripravila zhromaždisko v priestoroch Chirurgického monobloku FNsP Prešov.  "Sú tam prítomní naši psychológovia a zdravotnícki pracovníci, ktorí sú pripravení pomôcť. Pacienti čakajú na transport a následne budú umiestnení v priestoroch Slovenského červeného kríža," povedala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Obyvateľov evakuujú do škôl v blízkom okolí, prijme ich aj budova Červeného kríža.

Ozbrojené sily poskytli ubytovanie pre 55 osôb na ubytovni v Prešove a 80 poľných lôžok v telocvični. Pripravené sú aj lôžka vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Pomôcť môžete vy, vznikla skupina na sociálnej sieti

Ak by ste chceli pomôcť ľuďom z prešovskej bytovky, na Facebooku vznikla skupina Pomôžme ľuďom z vybuchnuteho bytového domu v Prešove . Na stránke nájdete všetky dôležité informácie, ak by ste sa rozhodli pomôcť.

Polícia žiada vodičov o trpezlivosť a spoluprácu na miestach, kde sa komplikuje dopravná situácia pre prebiehajúci zásah záchranárskych zložiek.

 


VIAC Z Domáce