Mimoriadna správa
Sledujte NAŽIVO: Igor Matovič prináša nové informácie ohľadom testovania
Viac v článku
07. 12. 2019 08:09 , článok bol aktualizovaný 07. 12. 2019 20:22 | PREŠOV/TASR, kk, ml

Polícia v súvislosti s výbuchom zadržala robotníkov i konateľov firmy, ktorá robila výkopové práce

Hasiči tvrdia, že v bytovke boli v roku 2017 robené stavbné úpravy, ktoré porušili predpisy.

Hasiči požiar zlikvidovali pred siedmou ráno.
Hasiči požiar zlikvidovali pred siedmou ráno. Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Príčinu výbnuch už rieši vyšetrovací tím. "Určite bude súvisieť s prerábkou plynu," skonštatoval krajský šéf hasičov Ján Goliaš. Ako povedal, prácu hasičom komplikovalo parkovanie áut na sídlisku. Rovnako boli problémom i stavebné úpravy v dotknutom bytovom dome.

"So stavebnými úpravami na bytovom dome v roku 2017 hasiči nesúhlasili. Boli tam porušené niektoré predpisy. Mohlo to spôsobiť pád schodiska, cez ktoré sme nemohli ľudí evakuovať," zdôraznil Goliaš.

Bytový dom je podľa jeho slov odsúdený na zánik. "Na mieste sú od piatka večera statici. Potrebujeme zhodiť minimálne jedno poschodie, ktoré ohrozuje ostatné bloky a uvidíme postupne ako nízko budeme musieť ísť so zhadzovaním podlaží," vysvetlil riaditeľ krajských hasičov.

 

Polícia informovala,že zadržali podozrivé osoby zodpovedné za terénne práce, ktoré súvisia s tragickou udalosťou. Krajský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia.

Podľa informácii denníka Korzár zadržali konateľov firmy a robotníkov, ktorí robili výkopové práce. Polícia zaistila aj auto firmy a malý bager.

 Ako povedal statik Jozef Polák, stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. "Schodisko bolo po výbuchu zdeformované. Horné poschodia sú vo veľmi zlom statickom stave, pravdepodobne ju čaká asanácia. Je to najlepšie riešenie vzhľadom k danej situácii. Horná časť je v zlom stave, takže niet čo zachraňovať," vysvetlil Polák.

"Viacero ľudí, hlavne zo spodných poschodí, tam má nejaké osobné veci a pýtali sa, či si ich nejakým spôsobom vedia vyzdvihnúť. Nikto teraz do tejto bytovky nemá prístup. Je potrebné zdôrazniť to, čo nám aj hasiči opakovali, aby si ľudia uvedomili, že aj predmety, ktoré tam ostali, nejaké doklady alebo niečo podobné sú väčšinou zatečené vodou, ktorou sa hasilo a zamrzli. To znamená, že sú úplne znehodnotené," doplnil hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Na otázku, čo bude ďalej s bytovým domom, odpovedal, že radnica čaká na vypracovanie odborných posudkov. "Zároveň prebiehajú zabezpečovacie práce. Až na základe toho bude môcť mesto v súčinnosti s krízovým štábom rozhodnúť o nejakom ďalšom postupe," uviedol Tomek.

V nedeľu budú podľa Tomeka v okolitých bytových domoch vykonávané plynové skúšky. „Od 9.00 h budú vykonávané vo vchodoch od čísla 15 po 25, všetky nepárne čísla. Je dobré, aby boli ľudia doma. Sú to ľudia, ktorí už sú vo svojich bytoch. Od 11.00 h sú pripravené plynové skúšky v bytovom dome číslo 5. Tam momentálne nikto nebýva, pretože je kompletne evakuovaný. Žiadame ľudí, aby sa zhromaždili pri bytovom dome, aby mohli byť plynové skúšky vykonané,“ dodal Tomek.

Takto vyzerá dvanásťposchodový dom deňh po požiari. Hasiči lokalizovali požiar o polnoci a uhasili ho o siedmej ráno.

Bytovka v Prešove po požiari.
Bytovka v Prešove po požiari. Foto: TV Markíza
 

Horné poschodia sú kompletne zničené.
Horné poschodia sú kompletne zničené. Foto: TV Markíza
 

Mesto prosí ľudí dotknutých výbuchom, ktorí potrebujú informácie, aby navštivili ZŠ Prostějovskú, kde im Mestská polícia a členovia tímu krízovej intervencie ochotne pomôžu.

"V sobotu od 8:00 hod. je zriadené Centrum sociálneho zabezpečenia v priestoroch ZŠ Prostějovská. Pracovníci úradu práce budú s ľuďmi spisovať žiadosti na materiálnu a hmotnú pomoc. Na mieste budú prítomní aj psychológovia.

Aktuálne bolo núdzové ubytovanie v Školskom internáte pri SOŠ Technickej na Volgogradskej ulici poskytnuté trinástim ľuďom. Počas nočných hodín z piatka na sobotu budú v priestoroch ZŠ Prostějovskej pre ľudí nonstop k dispozícii členovia tímu krízovej intervencie a Mestská polícia," uvedádza mesto Prešov na Facebooku.

Mesto ďakujem všetkým, ktorí pomohli. Mnohí dokonca ponúkli svoje byty. Ubytovacie kapacity sú už, našťastie, dostačujúce.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce