07. 12. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bývalý funkcionár NAKA mal spolupracovať s mafiou. Vyšetrovateľ ho ženie pred súd

Štefan Šaróka podľa vyšetrovateľa vynášal informácie dunajskostredskej mafii za peniaze.

Štefan Šaróka ide pred súd.
Štefan Šaróka ide pred súd. Foto: TV Markíza

Za odmenu mal vynášať informácie najbrutálnejšiemu zločineckému gangu. Bývalého šéfa jednotky NAKA viní inšpekcia zo spolupráce s dunajskostredskou mafiou.

Vyšetrovateľ prípad nedávno uzavrel a bývalého funkcionára ženie pred súd. Spis má na stole prokurátor.

Štefan Šaróka pochádza z Komárna a tam ho podľa svedkov v marci 2017 aj zadržali. Vo vysokej funkcii Národnej kriminálnej agentúry, predtým Úradu boja proti organizovanej kriminalite, bol Šaróka šesť rokov. Skončil tam v septembri 2016. Šéfoval protizločineckej jednotke, expozitúre západ. Teda mal pod palcom nielen Nitriansky, ale aj Trnavský a Trenčiansky kraj. Zrejme teda poznal mená členov gangov, ich zvyky aj postupy.

Prvé podozrenia po zadržaní sátorovcov

Prvé podozrenia zo spolupráce s mafiou sa objavili krátko po zadržaní dnes už právoplatne odsúdených mužov zo zločineckej skupiny takzvaných sátorovcov. Tí vraždili nepohodlných aj na objednávku. Svedkovia vypovedali, že by mali mať na svedomí 40-80 ľudí.

Azda najbrutálnejšie sa porátali s vlastným Andrejom Raiszom. "Jeho telo mali rozporcovať, kusy tela pomlieť a následne vysypať do Malého Dunaja, povedal vtedajší hovorca policajného prezídia Martin Wäldl. Podľa prokurátora ÚŠP, ktorý kauzu sátorovcov dozoroval, toľko vrážd, ktoré spáchala zločinecká skupina sátorovcov, nespáchala žiadna iná skupina.

No a práve po zadržaní týchto mužov mal niektorý z nich začať voči Šarókovi vypovedať. "Vyšetrovateľ obvinil 49-ročného muža z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku v súbehu s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa," povedala pre TV Markíza hovorkyňa MV SR Petra Friese.

Návrh na podanie obžaloby je u prokurátora

Od zadržania a obvinenia Šaróku prešlo dva a pol roka, teraz nám vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby potvrdil, že prípad uzavrel. "Vyšetrovateľ spracoval návrh na podanie obžaloby na obvinenú osobu, ktorý predložil spolu so spisovým materiálom na ďalšie konanie príslušnej prokuratúre," dodala Friese.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry nám potvrdil, že spis študuje už niekoľko týždňov. Buď ho vráti vyšetrovateľovi na doplnenie dokazovania alebo podá obžalobu na súd.

Šaróka sa vyjadriť nechcel

Štefanovi Šarókovi sme chceli dať priestor na vyjadrenie. Dvere neotváral. Volali sme mu na číslo, ktoré sme získali. No telefón nedvíhal. A nereagoval ani na správu, ktorú sme mu poslali. Pýtali sme sa v nej, ako vníma tieto obvinenia.

Skontaktovali sme sa s právnikom, ktorý ho má zastupovať. Právnik Namir Alyasry nám povedal, že nemôže potvrdiť, či ho zastupuje a už vôbec sa nemôže vyjadrovať k obvineniu.

Tak či onak, Štefanovi Šarókovi najskôr budú musieť na súde dokázať, či niečo také vôbec páchal a dovtedy sa na neho hľadí ako na bezúhonného.

Viac sa dozviete v reportáži Zuzany Ferenčákovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce