10. 12. 2019 19:35 | PREŠOV/TV Markíza

Príbuzní obvinených po výbuchu bytovky veria v ich nevinu. Podľa nich postupovali správne

Robotníci o plynovom potrubí pod parkoviskom vedeli a chceli sa mu vyhnúť.

Zničené veci po výbuchu prešovského paneláku.
Zničené veci po výbuchu prešovského paneláku. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Sudca vzal v pondelok troch obvinených z výbuchu v Prešove do vyšetrovacej väzby. Za všeobecné ohrozenie im hrozí až 10-ročné väzenie. Všetci sa ale pýtajú, že prečo na zodpovednosť berú len posledných robotníkov.

Ján (31) v osudný deň obsluhoval pred bytovkou na Mukačevskej ulici v Prešove vrtnú súpravu, keď nastal výbuch a zasypali ho padajúce trosky. Hneď volal otcovi a oznámil mu, čo sa stalo.

„Oco, stala sa tragédia. Buchol plyn, dúfam, že sme ho neprerazili my," cituje Jánove slová jeho otec, takisto Ján.

Výmenu starých elektrických rozvodov v zemi si elektrárne objednali u dodávateľskej firmy. Tá si na výkopové práce najala ďalšiu firmu, pre ktorú ako živnostníci pracovali traja obvinení muži. Ich úlohou bolo pomocou riadenej vrtnej súpravy pretlačiť kábel popod parkovisko.

Robotníci o plynovom potrubí pod parkoviskom vedeli a chceli sa mu vyhnúť. Rátali s tým, že podľa normy má byť v maximálnej hĺbke jeden meter a 20 centimetrov.

Kopali preto hlbšie. Hlavicu, ktorá pracuje ako krtko, v zemi pritom monitorovali špeciálnym prístrojom.

Vonku ale zrazu bolo cítiť plyn, ktorý sa po stúpačke tlačil až do najvyšších poschodí paneláka. Ľuďom, ktorí ich na to upozornili, povedali, že o tom vedia a situáciu majú pod kontrolou.

Plynárom unikajúci plyn nahlásili len pár minút pred výbuchom. Príbuzní obvinených sú ale presvedčení, že robotníci postupovali len podľa plánov a pokynov stavbyvedúceho.

Kde presne v zemi sa stala chyba môžu znalci zistiť až po odkrytí miesta s poškodeným potrubím. Kvôli bezpečnosti ale musia počkať na zbúranie vrchných podlaží zdemolovanej bytovky. Vyšetrovanie je len na začiatku a všetko sa ešte môže zmeniť.

Viac v reportáži Martina Jedináka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce