11. 12. 2019 08:21 | PREŠOV/tvnoviny.sk

Vyšetrovanie výbuchu v Prešove pokračuje. K trom obvineným môžu pribudnúť ďalší

Podľa obhajcu totiž existuje množstvo nezodpovedaných otázok.

Poškodená bytovka po veľkom požiari v Prešove.
Poškodená bytovka po veľkom požiari v Prešove. Foto: TASR
Zásah v Prešove bude pokračovať do rána.
Zhorená bytovka.
Interiér kúpeľne v paneláku po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove.

Traja muži obvinení v prípade tragického výbuchy bytovky v Prešove skončili vo vyšetrovacej väzbe. Ide o troch robotníkov, ktorí mali v zemi prekopať plynovú rúru. Výbuch unikajúceho plynu mal potom katastrofálne následky. Vyšetrovanie však pokračuje a nie je vylúčené, že k trom obvineným môžu pribudnúť aj ďalší, informuje košický Korzár. Polícia preveruje konanie ďalších osôb a ich prípadný podiel na tragickom výbuchu. Podľa obhajcu totiž existuje množstvo nezodpovedaných otázok.

Ján (31) a bratia Marek (30) a Ondrej (28) ako živnostníci pracovali pre súkromnú firmu, ktorá pre elektrárne v zemi na sídlisku menila staré elektrické rozvody. "Dodávateľská spoločnosť začala prípravné práce pre túto stavbu," povedala hovorkyňa VSE Andrea Danihelová.

Kábel pod parkoviskom chceli pretlačiť pomocou vrtnej súpravy, no prerazili pritom plynovú rúru. Unikajúci plyn bolo cítiť v okolí, ale aj v celom paneláku. Viacerí sa vraj aj niekoľko hodín sťažovali, ale robotníci im povedali, že o tom vedia a majú to pod kontrolou.

Plynárom to nahlásili len pár minút pred výbuchom, to už ale bolo príliš neskoro. „Sme obdržali na poruchovú linku hlásenie o poškodení plynu, o 12.15 h a do šiestich minút došlo k explózii," vysvetlil hovorca SPP Distribúcia Milan Vanga.

"Priznali to, že prerazili potrubie, k tomu, že neskoro zavolali plynárov sa vyjadrovať nebudem," reagoval obhajca Ivan Vanko.

Obvinený zatiaľ nie je konateľ firmy ani zodpovedný stavbyvedúci. To sa ešte počas vyšetrovania môže zmeniť. O potrubí pod parkoviskom vedeli a vraj ho chceli podkopať. Až znalci musia zistiť, prečo naň v zemi natrafili.

Sudca obvinených v pondelok po niekoľkohodinovom vypočúvaní vzal do takzvanej kolúznej väzby. "Na základe dôvodnej obavy, že by mohli pôsobiť na svedkov a znalcov alebo inak mariť vyšetrovanie," dodala hovorkyňa Krajského súdu Ivana Petrufová.

Všetci obvinení podali sťažnosť. Za prečin všeobecného ohrozenia im hrozia tresty od štyroch do 10 rokov. Ak by ale znalci zistili, že to nebola len ich nebnalivosť, tresty sa im môžu aj zvýšiť.

Pozrite si archívnu reportáž:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce