11. 12. 2019 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Čo môžu sankcie spraviť s Kočnerovým podnikaním a budú mu robiť problémy aj naše banky?

Okrem zmrazeného majetku po sankciách Kočnera je v neistote aj jeho hotel na Donovaloch.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TVNOVINY.sk

Je to obrovský problém, ktorý ho môže finančne zruinovať. Zaradenie Mariána Kočnera na americký sankčný zoznam môže mať pre podnikateľa obžalovaného z objednávky vraždy fatálne následky.

Okrem zmrazeného majetku je v neistote aj jeho hotel na Donovaloch. Zisťovali sme, čo môžu sankcie spraviť s Kočnerovým podnikaním a či mu budú robiť problémy aj slovenské banky.

Najskôr ho pre falšovanie televíznych zmeniek zobrali do väzby, neskôr ho obžalovali aj z objednávky vraždy Jána a Martiny. Zlé obdobie Mariána Kočnera pokračuje – dostal aj tvrdý finančný úder. Američania ho zaradili na Magnitského sankčný zoznam. Ide o sankcie, ktorými Američania trestajú najväčších korupčníkov a porušovateľov ľudských práv. 

Opatrenie americkej vlády zabezpečí, že Marian Kočner nebude používať americké finančné systémy alebo finančné zdroje v USA.

Američania ale otvorene nehovoria, či má Kočner v Spojených štátoch nehnuteľnosti, alebo bankové kontá. Nie je tak jasné, aký veľký je v skutočnosti jeho problém a o koľko peňazí môže prísť. Český ekonóm Lukáš Kovanda tvrdí, že Kočnerovi môžu teoreticky zmraziť majetok aj v niektorých častiach Európy.

Problémy by tak mohli mať aj jeho nehnuteľnosti na strednom Slovensku. 

Na Donovaloch vlastní Kočner a jeho firmy viacero nehnuteľností. Medzi ne patrí aj najväčší hotel v stredisku. Či by mohli americké opatrenia proti Kočnerovi ovplyvniť chod hotela a tak aj jeho zamestnancov, alebo budúcich hostí sme sa tu ale nedozvedeli. Dostali sme len telefónne číslo na manažérku.

"Prepáčte, nie som konateľka spoločnosti, pani konateľka je na plánovanej dovolenke, takže neviem vám k tomu vyjadriť stanovisko," povedala.

Miestni majú ešte stále strach hovoriť o Kočnerovi. Najradšej by už na neho aj jemu podobných zabudli.

No a zisťovali sme aj to, ako budú ku Kočnerovi pristupovať niektoré naše banky. Sankcie ich priamo nezaväzujú, no môžu konať aj samé. V minulosti sa spomínali podnikateľove transakcie v Tatrabanke a Privatbanke.  Tatrabanka naznačuje, že na podobných klientov si bude dávať dobrý pozor.

Reportáž spracoval Lukáš Zuzelka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce