12. 12. 2019 17:15 | PREŠOV/TV Markíza

Výbuch prešovskej bytovky má svojich hrdinov. Traja hasiči dokázali takmer nemožné

Priznali sa, že jedna vec ich trápi.

Ocenení hasiči.
Ocenení hasiči. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Prešovský tragický výbuch bytovky má svojich hrdinov. Ministerka vnútra ocenila troch hasičov, ktorí profesionálne zvládli náročný zásah. Dvaja z nich neváhali nasadiť ani vlastný život.

Horiacu bytovku hasiči prirovnali k bojisku. O život v nej bojovali jeho obyvatelia a oni bojovali o ich záchranu. Nikto z nich ale tento boj nevzdával. Trvalo niekoľko hodín, kým začali nad ohňom vyhrávať.

Veliteľ zásahu a dvaja hasiči sa v horiacej bytovke po výťahovej šachte vyšplhali až na ôsme poschodie. Schodisko bolo zborené. Hadicou z hydrantu hasili menšie ohniská a ľudí posielali k oknám.

Ocenení boli medailami za hrdinský čin, no necítia sa byť hrdinami. Na to, čo zažili v horiacom paneláku, neradi spomínajú.

Trápi ich len kritika, ktorá sa šírila po sociálnych sieťach. Mnohí im vyčítali, že sa im nepodarilo zachrániť všetkých.

Postup evakuácie i hasenia požiaru, ktorý zvolil veliteľ zásahu, ocenila ministerka vnútra, ale aj členovia parlamentného brannobezpečnostného výboru.

Výbuchom zdemolovaný panelák, v ktorom zahynulo osem ľudí, budú postupne odvrchu rozoberať. Z Čiech je už na ceste špeciálna technika, s búracími prácami by mali začať v najbližších dňoch.

Viac v reportáži Martina Jedináka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce