12. 12. 2019 19:01 | PREŠOV/TV Markíza

Masívny výbuch v Prešove zaskočil experta na explózie. Toto zrejme spôsobilo katastrofu

Za všeobecné ohrozenie sú vo vyšetrovacej väzbe traja muži.

Rozkopaná zem pri paneláku.
Rozkopaná zem pri paneláku. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Masívny výbuch v Prešove a jeho následky zaskočil aj experta na explózie. Záhadou stále ostáva, ako sa plyn z prerazeného potrubia dostal do paneláka.

Explózia mala silu niekoľkých kíl banskej trhaviny. Podľa dekana Baníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) takéto enormné množstvo plynu určite nemohlo pochádzať zo sporáka.

Po samotnom výbuchu panely a schodisko zdemoloval tlak povýbuchových plynov, ktoré majú oproti samotnému plynu tisícnásobne väčší objem.

Katastrofa mohla byť podľa Michal Cehlára z TUKE ešte horšia. „Ak by to schodisko nebolo zborené, je možné, že by došlo k poškodeniu ďalších poschodí."

Plyn je ľahký, stúpa hore a nemal kade unikať, preto sa hromadil v horných poschodiach. „Plyn na výbuch potrebuje impulz. Mohol ním byť elektrický prúd z vypínačov, z rozvodní, alebo aj z trafostaníc," dodáva.

Bytový dôverník už zrejme tuší, ako sa plyn mohol dostať do stúpačky v paneláku. Po tom, čo bytovku odpojili od centrálneho vykurovania, teplovodné potrubie pred ňou v zemi odrezali a práve tam sa podľa neho plyn natlačil.

Dno je totiž z betónu a na ňom sú panely. To vraj neutesnili, tak sa plyn mohol pretlačiť cez škáry.

Za všeobecné ohrozenie sú vo vyšetrovacej väzbe traja muži, ktorí obsluhovali vrtnú súpravu. Do vrtu mali uložiť chráničku pre nízkonapäťové vedenie.

Výmenu starých rozvodov si elektrárne objednali u dodávateľskej firmy. Tá si na výkopové práce najala ďalšiu firmu, pre ktorú ako živnostníci muži pracovali.

Plynári síce na povrchu trasu potrubia vyznačili, no nariadili im v zemi kopať ručne. Preto ich kopanie strojom zaskočilo.

Vyšetrovanie príčin výbuchu plynu je iba na začiatku. Dôležité budú najmä znalecké posudky. Nie je však vylúčené, že k trom obvineným pribudnú aj ďalší.

Viac v reportáži Martina Jedináka

 


VIAC Z Domáce