13. 12. 2019 08:09 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sekretárka mala lustrovať policajtov, v skutočnosti vraj útvaru aj šéfovala

Viacerí policajti odišli, ďalší podali žiadosť na odchod na budúci rok.

Policajné auto stojí počas razie pred budovou spoločnosti Slovenské elektrárne.
Policajné auto stojí počas razie pred budovou spoločnosti Slovenské elektrárne. Foto: TASR

Situácia v bratislavskej pohotovostnej motorizovanej jednotke (PMJ) je údajne napätá. Podľa informácií Aktuality.sk malo len tento rok odísť do civilu alebo na iné útvary približne dvadsať ľudí. Ďalší piati si mali podať žiadosť na odchod od budúceho roka.

Situácia eskalovala po tom, ako niektorí nespokojní policajti podali podnet na policajnú inšpekciu. Už v máji tohto roka upozornili na to, že tomuto útvaru de facto šéfuje veliteľova sekretárka.

To však údajne nie je všetko. Veliteľova sekretárka Eva K. údajne ako civilný zamestnanec lustrovala policajtov v policajných databázach. „Máme podozrenie a vedomosť o tom, že Eva K. zneužíva prístup do rôznych evidencií (REGOB, CLK). A to takým spôsobom, že lustruje policajtov PMJ, ich rodinných príslušníkov a iné osoby," napísali podľa portálu policajti vo svojom podnete.

„V jednom konkrétnom prípade bola videná pri tom, ako si lustruje manželku kolegu, ktorý sa jej páčil," tvrdia policajti. Lustrácie mala robiť aj pre kolegov v teréne. „Zavolajú jej, keď potrebujú v evidenciách vylustrovať vodičov či vozidlá." Kolegom tak môže ušetriť čas, podľa policajtov však nemá na takýto postup oprávnenie.

„Takéto lustrácie totiž nemôže robiť civil, ale len operačný dôstojník kraja," argumentujú policajti. Otázne tiež je, či má Eva K. vlastný prístup do databáz - a ak áno, kto jej ho schválil.

Podľa Aktuality.sk bolo z prostredia PMJ zistené, že Eva K. dostala od pracovníkov z inšpekcie dve strany formátu A4, zaplnené od vrchu až dolu menami policajtov, žien policajtov, rodinných príslušníkov, dokonca aj detí, ktoré mala lustrovať,“ napísali policajti v ďalšom podnete v lete tohto roka.

Malo ísť o približne 50 až 60 lustrácií za posledné obdobie. „Takéto lustrácie majú na rováši aj velitelia a zástupcovia spomínaných čiat a dokonca aj samotný veliteľ PMJ, ktorý mal tiež lustrovať štyri až päť policajtov. Tieto lustrácie boli absolútne neopodstatnené, nezmyselné, rozmarné a dotyční na lustrácie tohto typu nemali absolútne žiadny dôvod,“ tvrdili nespokojní policajti.

Veliteľova sekretárka mala dokonca vydávať policajtom zbrane a výstroj.

Policajná inšpekcia po kontrole zistila niekoľko nedostatkov aj porušení zákona. Neoprávnené lustrácie sa v odpovedi inšpekcie nespomínajú. Nie je teda jasné, či sa dotyčným podarilo všetko objektívne zdôvodniť, dodávajú Aktuality.sk. 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce