14. 12. 2019 19:02 | BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

Aj takto sa u nás žije. Je sám, po mŕtvici, na krku exekúcie a dôchodok ani nie 80 eur

Penzista z Bratislavy sa už mesiace snaží dostať zo svojej zložitej situácie.

Pán František.
Pán František. Foto: TV Markíza

Je sám, po mozgovej mŕtvici, na krku exekúcie a dôchodok ani nie 80 eur. Penzista z Bratislavy sa už mesiace snaží dostať zo svojej zložitej situácie. Tvrdí ale, že tam, kde mali, mu pomocnú ruku nepodali. A tak to dospelo do absurdnosti - z kaše mu pomáha jeho exekútor.

65-ročný František celý život robil ako elektrikár. Pred piatimi rokmi ho ale postihla mozgová príhoda, po ktorej mu zostali problémy s pohybom aj s vyjadrovaním sa. Do toho sa mu nakopili exekúcie napríklad za nezaplatené odvody z čias, keď robil ako živnostník či v zahraničí.

Preto, že dlhuje zdravotnej poisťovni, nemá hradené lieky, ktoré nevyhnutne potrebuje. Zo 79-eurového mesačného príjmu tak za ne dáva okolo 30 eur mesačne. Ďalších takmer 30 eur platí domovu sociálnych služieb, v ktorom býva. Zvyšok za neho dopláca štát a bratislavská župa.

Nádejou pre penzistu by bol osobný bankrot, o ktorý sa snažil požiadať cez centrum právnej pomoci. No hoci tisícky ľudí už svoje dlhy vymazali, jemu sa to ani za dlhé mesiace zatiaľ nepodarilo.

Bezradný pán napokon zaklopal na dvere exekútora, ktorý by mal časť jeho dlhov vymáhať, no pre minimálne príjmy nie je z čoho.

„Pán Kopáčik sem prišiel ako náš dlžník, že potrebuje, aby mu niekto pomohol vypísať tlačivo na osobný bankrot. Ja som zo začiatku nevedel, čo mám robiť, lebo mojou úlohou nie je vypisovať tlačivo. Ale keď som videl, ako vyzerá, že má zdravotné problémy, tak sme sa dostali k tomu, že vznikol začarovaný kruh problémov," hovorí exekútor Libor Samec

Ak sa zadlženému mužovi podarí zohnať všetky doklady na osobný bankrot, musí ešte nájsť, z čoho zaplatí 500 eur. To je totiž odmena správcovi.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce