16. 12. 2019 12:47 , článok bol aktualizovaný 16. 12. 2019 13:18 | PEZINOK/tvnoviny.sk

Súd rozhodol o vine šéfredaktora Tibora Eliota Rostasa, Harabina museli vyviesť zo súdnej siene

Autor kontroverzného materiálu je vinný.

Tibor Eliot Rostas na súde.
Tibor Eliot Rostas na súde. Foto: TV Markíza

Špecializovaný trestný súd rozhodol o vine Tibora Eliota Rostasa. Dostal peňažný trest štyritisíc eur. Ak pokutu nezaplatí, hrozí mu väzenie na tri mesiace. Štefana Harabina, ktorý prišiel Rostasa podporiť museli kvôli rušeniu pojednávania vyviesť zo súdnej siene.

Prokurátor Tomáš Honz ho zažaloval za rozširovanie extrémistického materiálu. Pri trestnom čine rozširovania extrémistických materiálov vidí prokurátor najväčšie nebezpečenstvo v porušovaní verejného poriadku a rozoštvávania národa, respektíve menšín a iných komunít na Slovensku.

 

Podľa obžaloby Rostas v máji 2017 zverejnil v časopise článok s názvom „Klin židov medzi Slovanmi", v ktorom uviedol citácie údajných myšlienok rôznych osobností slovenskej histórie, v ktorých títo vyjadrovali negatívne postoje k židovskej komunite.

"Uvedené historické citáty využil tak, že čitateľovi časopisu v danom článku predložil tvrdenia, že aj v súčasnej dobe sú pôvodom zlej spoločenskej situácie zásahy židovskej komunity, ktorá rozvracia súčasnú spoločnosť a uvedenými tvrdeniami vyvoláva nenávisť a potrebu zásahu voči židovskej komunite v Slovenskej republike. Pritom citovaný článok v časopise Zem a Vek je distribuovaný a predávaný na území SR a voľne zakúpiteľný v bežnom náklade ľubovoľnými osobami," dodala Tökölyová.

Podľa jej slov tým Tibor Eliot Rostas uvádzal do obehu a rozširoval extrémistické materiály, a spáchal taký čin verejne. Ďalej verejne hanobil skupinu osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu, alebo pre ich náboženské vyznanie. Zároveň verejne podnecoval k nenávisti voči skupine osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu, náboženské vyznanie.

 


VIAC Z Domáce