Mimoriadna správa
Do karnevalového sprievodu v Nemecku vrazilo auto, hlásia desiatky zranených
Viac v článku
18. 12. 2019 13:39 , článok bol aktualizovaný 18. 12. 2019 16:57 | KOŠICE/zg, TASR

Čaputová je rada, že ÚS pozastavil 50-dňové moratórium

Sudcovia pozastavili na jej návrh účinnosť novely.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: facebook/Zuzana Čaputová

Sudcovia ústavného súdu pozastavili účinnosť novely zákona o 50-dňovom moratóriu. Súhlasili tak s podaním prezidentky Zuzany Čaputovej. Znamená to, že naďalej platí súčasný stav - teda dvojtýždňové moratórium.

Prezidentka v podaní navrhla pozastaviť účinnosť ustanovenia z dôvodu možného ohrozenia informačného základného práva všetkých oprávnených voličov.

V podaní dáva do pozornosti aj právo na informácie garantované ústavou. "Napadnuté ustanovenie neprípustným spôsobom obmedzuje právo každého slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie bez cenzúry a nespĺňa ústavou a dohovorom stanovené podmienky pre obmedzenie týchto práv," uvádza sa v návrhu.

"Ústavný súd prihliadol na to, že sú dané dôvody na takýto zásah Ústavného súdu, keďže sú ohrozené základné práva a slobody, teda právo na informácie, právo šíriť informácie, právo ich prijímať, a teda ohrozenie takého základného práva na slobodnú súťaž politických síl," povedal šéf súdu Ivan Fiačan.

To, či je daná právna norma protiústavná, však bude predmetom skúmania ÚS vo veci samej.

Reakcia prezidentky

Čaputová je rada, že ÚS jej vyhovel žiadosti o pozastavenie účinnosti 50 dňového predvolebného moratória.

"O protiústavnosti prijatého zákona som bola presvedčená a dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR vnímam ako pozitívny krok v prospech práva občanov na informácie a rovnako aj v prospech férovosti prebiehajúcej predvolebnej kampane," napísala na sociánej sieti.

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Takto sa menil zákon

Poslanci 26. novembra prelomili veto prezidentky a novelu opätovne schválili. Hlava štátu namietala, že návrh je v rozpore napríklad s právom na informácie či na zhromažďovanie a šírenie informácií.

Opozícia predĺženie moratória kritizovala, v parlamente ho schválili poslanci Smeru-SD, SNS, ĽSNS a pár nezaradených. Predseda Smeru-SD Robert Fico vyhlásil, že pokiaľ prezidentka napadne zákon na ústavnom súde, bude to nepochopenie politickej reality a dôkaz toho, že Čaputová je opozičná prezidentka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce