18. 12. 2019 12:44 , článok bol aktualizovaný 18. 12. 2019 15:02 | PIEŠŤANY/TASR

V Piešťanoch bola najteplejšia zimná noc za takmer 70 rokov

Rekordnú teplotu namerali aj na Lomnickom štíte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Peter Byrne/PA via AP

Minulá noc v Piešťanoch bola rekordne teplá. Teplota neklesla pod desať stupňov Celzia, a tak ide o rekordne teplú noc nielen pre stredajší dátum, ale aj pre obdobie celej meteorologickej zimy. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti.

"Inými slovami to znamená, že v Piešťanoch bola uplynulá noc najteplejšou nocou, aká sa tu kedy vyskytla hocikedy počas decembra, januára alebo februára minimálne od roku 1951," uviedol SHMÚ.

Hlavným dôvodom rekordne teplej noci je podľa SHMÚ to, že pri prúdení veľmi teplého, pôvodom tropického vzduchu do našej oblasti od juhu až juhozápadu fúkal v Piešťanoch počas celej noci mierny až čerstvý juhovýchodný vietor. Uvedený vietor bol záveterne zosilnený za Považským Inovcom a zabránil radiačnému poklesu teploty vzduchu.

Meteorológovia popoludní zverejnili, že zimný absolútny teplotný rekord namerali aj na Lomnickom štíte. V utorok (17. decembra) tam namerali 6,4 stupňa. Doposiaľ bol platný rekord 5,8 stupňov, ktorý namerali 15. decembra 2006.


VIAC Z Domáce