21. 12. 2019 07:00 | BRATISLAVA/zg

Sviatky 2020: Ako vychádzajú predĺžené víkendy a kedy sa oplatí zobrať si dovolenku?

Deti sa môžu tešiť na veľa dní voľna.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Casezy idea/shutterstock.com

Ani budúci rok, ktorý je prestupný, si veľa predĺžených víkendov neužijeme. Bez toho, aby ste si museli zobrať dovolenku, vychádzajú iba dva v máji. A to piatky 1. a 8 mája, kedy budú štátne sviatky. Ak však obetujete v tento mesiac štyri dni dovolenky, budete mať až desať dní voľna.

Ostatné štátne i cirkevné sviatky a voľné dni pripadajú na soboty a nedele, resp. utorky. V druhom prípade si však môžete spraviť predĺžený víkend, ak si zoberiete deň dovolenky. Týka sa to 1. a 15. septembra a 17. novembra. Predĺžený víkend si môžete spraviť vtedy, ak si pondelky pre týmito sviatkami zoberiete deň dovolenky.

Budúcoročné vianočné sviatky vychádzajú od štvrtka 24. decembra a ak si z roka ušetríte tri dni dovolenky, môžete mať voľných až sedem dní.

Sľubne tiež vyzerá koniec roka 2020, kedy vychádza posledný deň v roku na štvrtok a piatok bude 1. januára, teda na prelome rokov 2020/2021 sa črtá predĺžený víkend.

Školské prázdniny

Naše ratolesti majú už vianočné prázdniny, ktoré potrvajú až do utorka 7. januára. Najbližšie jednodňové voľno, polročné prázdniny, budú mať školáci v pondelok 3. februára po odovzdaní polročných vysvedčení.

Jarné prázdniny budú od 17. februára do 6. marca. Ministerstvo školstva ich opäť rozdelilo na tri termíny. Ako prví si ich užijú školáci z Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja (17. až 21. februára). Nasledovať budú žiaci z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja (24. až 28. februára). Posledné sú na rade deti z Prešovského a Košického kraja (2. až 6. marca).

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Iakov Filimonov/shutterstock.com
 

Veľká noc na budúci rok pripadá na termín od 10. do 13. apríla. Deti budú mať veľkonočné prázdniny už na Zelený štvrtok (9. 4.)  a deň voľna ich čaká aj utorok po Veľkonočnom pondelku. Do školy sa tak reálne vrátia až v stredu (15. 4.).

Budúcoročné letné prázdniny sa začnú 1. júla a skončia sa síce 31. augusta, ale keďže je prvý septembrový deň štátny sviatok, do školských lavíc sa vrátia až v stredu 2. septembra.


VIAC Z Domáce