23. 12. 2019 11:28 | BRATISLAVA/TASR

Pri vyšetrovaní nehody MiG-29 sa čaká na zápis z čiernej skrinky

Stíhacie lietadlo MiG-29 havarovalo koncom septembra pri Nitre počas skúšobného letu.

Vnútro stíhačky.
Vnútro stíhačky. Foto: TVNOVINY.sk

Nehoda vojenského stíhacieho lietadla MiG-29 sa naďalej vyšetruje, čaká sa na informácie z čiernej skrinky. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) predpokladá, že tie by mohla firma z Ruskej federácie dodať do konca januára. Zdôraznil však, že je to len jeho odhad. Novinárom to povedal v pondelok po tom, ako sa telefonicky spojil so slovenskými vojakmi v zahraničných misiách.

"Vyšetrovanie prebieha, je potrebné spraviť realizáciu aktualizácie zápisu z čiernej skrinky, a to robia iba v Ruskej federácii, tak musím vyčkať, kým to bude zrealizované. V prvom rade sa to musí odovzdať vyšetrovateľovi a ten pod dohľadom prokurátora urobí závery, čiže nie my," skonštatoval minister.

Zdôraznil, že ministerstvo obrany má v tejto veci kompetencie povoliť lietanie stíhačiek a zabezpečiť pohotovostný systém obrany vzdušného priestoru. To, či sú stíhačky bezpečné, bude podľa jeho slov vyplývať až zo zápisov z čiernej skrinky. Tie by mali obsahovať všetky informácie o lietadle, komunikácii aj činnosti pilota. "Tam sa potvrdí to, čo bolo vyšetrovaním zaznamenané," doplnil.

Stíhacie lietadlo MiG-29 havarovalo koncom septembra pri Nitre počas skúšobného letu. Pilot sa katapultoval. Minister obrany Peter Gajdoš sa ohradil voči špekuláciám o možných príčinách havárie, zdôraznil, že treba počkať na závery vyšetrovacej komisie.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce