23. 12. 2019 14:03 , článok bol aktualizovaný 23. 12. 2019 19:11 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Prezidentka o pozemkovom zákone: Ak má byť prijatý, tak v novom znení

Čaputová má pochybnosti najmä v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva.

Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Ak má byť novela zákona o pozemkových úpravách prijatá nanovo, tak v novom znení, s väčším odstupom a so serióznou odbornou debatou. V pondelok to vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 20. decembra túto novelu vetovala a vrátila zákon do Národnej rady (NR) SR.

"Sú tam opodstatnené výhrady a pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR. Doplácali by na naň predovšetkým malí a strední farmári," upozornila hlava štátu.

V piatok hovorca prezidentky Martin Strižinec spresnil, že prezidentka má pochybnosti najmä v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva. "Aj keď si prezidentka uvedomuje potrebu vykonania pozemkových úprav a nastolenia poriadku v rozdrobenom vlastníctve poľnohospodárskych pozemkov, je presvedčená, že takáto významná úprava, ktorá sa robí len raz za mnoho desaťročí, má byť riadne pripravená a musí rešpektovať všetky ústavné princípy," uviedol Strižinec.

Slovensko muselo už v minulosti po rozhodnutiach Európskeho súdu pre ľudské práva zmeniť obdobnú právnu úpravu týkajúcu sa užívania pozemkov v záhradkárskych osadách. Obmedzenia vlastníkov sceľovaných pozemkov v prospech nájomcov sú zásahom, ktorý podľa prezidentky nie je riadne odôvodnený. "Dôsledkom neštandardného legislatívneho procesu, ktorý predchádzal prijatiu novely, je aj to, že môžu vzniknúť významné interpretačné a aplikačné problémy v procese sceľovania pozemkov," dodal Strižinec.

Problémy by sa negatívne dotkli hlavne malých a stredných poľnohospodárov, ktorí pôdu priamo obhospodarujú. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, prijala NR SR 27. novembra.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) povedal, že ak prezidentka vetuje niektorý zákon, zvolá v januári ďalšiu schôdzu parlamentu. Do jej programu zaradí tiež všetky body, ktoré boli presunuté z predchádzajúcej riadnej schôdze a pre ktoré opozícia na začiatku decembra iniciovala aj mimoriadnu schôdzu. Prezidentka zvolanie januárovej schôdze považuje za legitímny krok.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce