30. 12. 2019 08:02 , článok bol aktualizovaný 30. 12. 2019 19:01 | PEZINOK/tvnoviny.sk, TV Markíza, TASR

Padol prvý rozsudok v kauze Kuciak, Andruskó ide do basy na 15 rokov

Andruskó spolupracuje s políciou od začiatku zadržania.

Zoltán Andruskó pred súdom.
Zoltán Andruskó pred súdom. Foto: TASR

Po takmer dvoch rokoch od vraždy investigatívneho novinára padol prvý trest. Sprostredkovateľ likvidácie Jána Kuciaka si odpyká 15 rokov natvrdo.

Zoltán Andruskó sa pritom s prokurátorom pôvodne dohodol na nižšom treste. Všetko sa to ale zmenilo v pojednávacej miestnosti.

 

Do budovy Justičnej akadémie priviezli Zoltána Andruskóa opäť za prísnych bezpečnostných opatrení krátko pred ôsmou ráno. Na hlave mal kuklu a na tele nepriestrelnú vestu. Senát Špecializovaného trestného súdu vyhovel jeho žiadosti, aby sme ho nemohli v pojednávacej miestnosti snímať. Až tam mu dali kuklu dole.

Prokurátor sa ešte v októbri so Zoltánom Andruskóom dohodol na výške trestu. Za vraždu Jána Kuciaka si mal pôvodne odsedieť 10 rokov. To, čo mala byť len formalita, sa nakoniec zvrtlo.

„V prejednávacej veci súd zastáva názor, že dohoda v predloženom znení je spravodlivá len pre obvineného. Obvinený Zoltán Andruskó zobchodoval ľudský život, spôsobil tým neodstrániteľný následok. Následne zobchodoval aj trest,“ vyhlásila predsedníčka senátu Pamela Záleská.

Po týchto slovách predsedníčka senátu vyhlásila, že primeraným trestom by bolo 15 rokov.

Prokurátor argumentoval tým, že muž spolupracoval od začiatku a poskytol dôležité dôkazy. Bez neho by napríklad neodhalili Alenu Zsuzsovú.

„Andruskó v prvom rade zastupoval svoje vlastné záujmy. Samozrejme, že sa snažil vyrokovať takú dohodu, aby mal čo najnižší trest,“ priznal prokurátor Vladimír Turan.

Podľa prokurátora netreba zabúdať aj na to, že Andruskó vypovedá i v ďalších dokonaných zločinoch či plánovaných vraždách prokurátorov a Daniela Lipšica. Senát nakoniec vyzval Andruskóa, aby sa s prokurátorom dohodol na inom, vyššom treste. Bol zaskočený.

„Prekvapením to bolo, lebo počítal s tým, čo bolo uvedené v dohode o vine a treste. On sám si je vedomý toho, čoho sa dopustil a počítal voľakde s touto alternatívou,“ povedala jeho advokátka Lívia Kňažíková.

Čo všetko sa dialo za zatvorenými dverami pojednávacej miestnosti? Trvalo hodinu, kým médiá zavolali späť.

„Sme si vysvetlili argumenty, čo môže očakávať, keby dohodu neprijal aj čo môžeme my očakávať. Je to stávka do lotérie, pretože poviem to obrazne, súd je ten bič, ktorý plieska na konci, my ten bič iba pletieme,“ vysvetlil Turan.

Zoltán Andruskó.
Zoltán Andruskó. Foto: TVNOVINY.sk
 

Nakoniec Zoltán Andruskó dohodu o vine a treste prijal.

„Spáchal obzvlášť závažný zločin vraždy, za to mu súd ukladá trest odňatia slobody vo výmere 15 rokov,“ uzavrela sudkyňa Záleská.

Ak bude Zoltán Andruskó aj naďalej spolupracovať, v procese s ďalšími štyrmi obvinenými sa očakáva, že bude práve on kľúčovým svedkom.

Zoltán Andruskó mal vo vražde Jána Kuciaka úlohu sprostredkovateľa. Podľa vlastných slov bol spojkou medzi Alenou Zsuzsovou a vykonávateľmi. Za život novinára zinkasovali 70-tisíc eur, 20-tisíc bolo odpustenie dlhu. Po medializácii zločinu si ale neváhali vypýtať ďalšie peniaze.

ONLINE

12.06 - Pojednávanie je ukončené. ONLINE sme ukončili.

11.50 - Senát rozhodol. Prijal dohodu o vine a treste a Andruskó je odsúdený na 15 rokov.

11.23 - Súd vyhlásil prestávku, počas ktorej sa poradia, či prijme dohodu o vine a treste. Následne padne definitívne rozhodnutie.

11.20 - Andruskóova advokátka hovorí, že obžalovaný skutok oľutoval, poškodeným sa ospravedlnil listom a navrhuje schváliť dohodu.

11.17 - Prokurátor navrhol dohodu schváliť a vydať rozsudok.

11.10 - Andruskó prijal trest 15 rokov. Ešte ho musí schváliť súd.

9.55 - Andruskó sa ide poradiť s právnou zástupkyňou. Súd vyhlásil prestávku.

9.49 - Andruskó sa radí so svojou právničkou Líviou Kňažíkovou. Celý čas má na sebe nepriestrelnú vestu.

9.47 - Senát žiada, aby sa dohodli na treste 15 rokov.

9.43 - Slovo má prokurátor Vladimír Turan, ktorý s Andruskóom dohodu uzavrel. Dohodu obhajuje tým, že Andruskó dobrovoľne poskytol informácie o skutku a objednávateľovi a vypovedá aj o ďalších zločinoch.

Andruskó vypovedal o príprave vrážd prokurátorov aj o vražde Lászloa Basternáka. Hovoril aj o vražde Petra Molnára.

9.41 - Súd nepovažuje súčasnú dohodu o vine a treste za spravodlivú. Senát vyzval procesné strany, aby sa dohodli na novej dohode.

9.40 - Súd zastáva názor, že dohoda je spravodlivá len pre obžalovaného. "Zoltán Andruskó zobchodoval ľudský život a spôsobil tým neodstrániteľný následok. Následne zobchodoval aj trest," povedala Záleská.

9.32 - Sudkyňa Záleská konštatuje, že v dohode o vine a treste nezistila žiadne pochybenia.

9.27 - Prokurátor Vladimír Turan hovorí, že navrhol vypustiť zhabanie auta Andruskóovej priateľky, ktorým jazdil. Používal ho aj na prípravu vraždy.

Zoltán Andruskó pred súdom.
Zoltán Andruskó pred súdom. Foto: TASR
 

9.19 - Andruskóo žiadal vylúčiť z pojednávania verejnosť, senát nesúhlasil. Prokurátor prečítal dohodu o vine a treste. S Andruskóom sa dohodli na treste desať rokov.

9.12 - Do pojednávacej miestnosti priviedli Andruskóa.

 

Pojednávacia miestnosť.
Pojednávacia miestnosť. Foto: TV Markíza
 

Pojednávacia miestnosť.
Pojednávacia miestnosť. Foto: TV Markíza
 

9.01 - Predsedníčka senátu Pamela Záleská prišla za novinármi a upozornila ich, že je prísne zakázané snímať a fotiť Andruskóa v pojednávacej miestnosti, mimo nej je to dovolené. Dôvod nepovedala, len, že sa tak dohodol senát.

Na začiatku pojednávania dali Andruskóovi kuklu dole. Jeho tvár však nemôžu médiá snímať.

Verejné pojednávanie k dohode o vine a treste so Zoltánom Andruskóom.
Verejné pojednávanie k dohode o vine a treste so Zoltánom Andruskóom. Foto: TV Markíza
 

8.25 - Na pojednávanie nebola potrebné akreditácia novinárov, prišlo ich o mnoho menej ako na prejednanie obžaloby voči Kočnerovi a spol. Aj v tomto prípade však budovu strážia kukláči a psy.

Na verejné pojednávanie neprídu ani rodičia zavraždených.

V pojednávacej sieni sa už čaká na Andruskóu príchod.

Verejné pojednávanie k dohode o vine a treste so Zoltánom Andruskóom.
Verejné pojednávanie k dohode o vine a treste so Zoltánom Andruskóom. Foto: TV Markíza
 

8.06 - Zoltána Andruskoá priváža do budovy Justičnej akadémia eskorta. Celá akcia je sprevádzaná prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Prítomná je desiatka kukláčov.

 


VIAC Z Domáce