30. 12. 2019 19:37 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pre zvieratá patrí silvestrovská noc k najtraumatizujúcejším zážitkom roka

Veterinár neodporúčať však dávať miláčikom lieky na spanie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Patrick H/shutterstock.com

Kým my oslavujeme, pripíjame si a obdivujeme ohňostroje, oni prežívajú hotové peklo. Nielen pre psov, ale aj divé zvieratá patrí silvestrovská noc k najtraumatizujúcejším zážitkom roka. Viaceré z nich na túto zábavku doplatia svojim životom.

Zvieratá majú omnoho citlivejšie zmysli ako ľudia. Silvestrovské výbuchy im môžu poškodiť sluch alebo zrak. Vydesené psy a mačky sa často i stratia alebo končia pod kolesami auta.

Stávajú sa však prípady, kedy si zábavnú pyrotechniku pomýlia so svojou hračkou. Následky bývajú tragické. No problém so silvestrovskými oslavami však majú aj psy, ktoré sú trénované.

Prvé dva týždne po novom roku bývajú kritické aj v útulkoch, kde počas tohto obdobia pribúdajú zvieratá viac ako inokedy.

„Je veľmi dobré, pokiaľ sú tie zvieratá začipované, pretože ich vieme okamžite identifikovať a vrátiť späť domov, pretože v strachu niekedy dokážu prebehnúť veľmi veľké vzdialenosti, jedná sa rádovo o desiatky kilometrov," tvrdí František Kubíček nitrianskeho regionálneho centra Slobody zvierat.

Veterinár Ivan Šidík radí skrátiť prechádzky počas Silvestra len na nutný čas. Ak je pes na dvore, treba ho zavrieť do garáže alebo miestnosti, z ktorej neutečie.

V kritických prípadoch pomôžu lieky Podľa jeho slov netreba používať preparáty, ktoré majú zviera uspať. „Tam sa môže nastať opačný efekt - zviera sa nedokáže hýbať, ale pritom všetok ten hluk a ten vizuálny efekt vidí, čiže je ešte z toho viac stresované, lebo nemôže ujsť," dodal Šidík.

Reportáž spracovali Jakub Takáč a Marek Vnenčák.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce