01. 01. 2020 08:11 , článok bol aktualizovaný 01. 01. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TASR

Spoznali sme prvé slovenské deti nového desaťročia. Tu je ich zoznam

Úplne prvým je Maxim z Čadce, ktorý sa narodil iba 20 sekúnd po polnoci.

Maxim - prvé dieťa nového desaťročia sa narodil v Čadci.
Maxim - prvé dieťa nového desaťročia sa narodil v Čadci. Foto: TV Markíza
Zuzana Šprláková so synom Viliamom.
Prvé dieťa, ktoré sa narodilo v Bratislave v roku 2020, sa volá Viliam.
Prvá tohtoročná Košičanka sa volá Zara.

Prvým tohtoročným novorodencom v Bratislave je Viliam, ktorý sa narodil v ružinovskej nemocnici desať minút po polnoci.

Podľa slov hovorkyne nemocnice Evy Kliskej váži 3 950 gramov, meria 51 centimetrov a spolu s 24-ročnou mamičkou Zuzanou Šprlákovou sú v poriadku.

Zuzana Šprláková so synom Viliamom.
Zuzana Šprláková so synom Viliamom. Foto: TASR
 

"V našich pôrodniciach bolo aj počas posledného roka veľmi rušno. V tento deň sa v pôrodniciach UNB narodilo 33 detí, 13 dievčat, 20 chlapcov, medzi narodenými deťmi boli aj dvojičky," dodala.

Prvým Slovákom je Čadčan

Prvým dieťatkom narodeným v roku 2020 ale nie je Viliam, predbehol ho maxim Maxim. Narodil sa v Kysuckej nemocnici v Čadci a na svet prihlásil 20 sekúnd po polnoci. V oficiálnych záznamoch však figuruje čas minúta po polnoci.

Šťastnými rodičmi prvorodeného dieťatka sú Michaela a Stanislav Kováčikovci z Čadce. Chlapček sa narodil prirodzenou cestou s váhou 4 100 gramov a dĺžkou 54 centimetrov.

Komárno

V prvej minúte novej dekády prišlo na svet aj dieťa v Komárne. Podľa hovorkyňe skupiny Agel SK Martiny Pavlikovej sa ním cisárskym rezom stala Viktória Lévaiová, ktorú doma čakajú štyria súrodenci.

"Dievčatko má 45 centimetrov, váži 2570 gramov a obe sú aj s mamou Norou v poriadku. Malá slečna sa vypýtala na svet o dva týždne skôr, na Silvestra začala mať 34-ročná mamička z Kolárova pôrodné bolesti a priviezli ju do nemocnice," uviedla hovorkyňa.

Prešov

Prvým dieťaťom, ktoré prišlo v roku 2020 na svet v prešovskej nemocnici, je Maximilián. Narodil sa o 0.55 h.

Maximilián s hmotnosťou 3 000 gramov a výškou 49 centimetrov sa na gynekologicko-pôrodníckom oddelení FNsP J. A. Reimana Prešov narodil mame Veronike z obce Lipovce. "Do rodiny 35-ročnej matky tak spontánnym pôrodom pribudlo už šieste dieťatko," uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Malý Maximilián sa narodil necelú hodinu po polnoci.
Malý Maximilián sa narodil necelú hodinu po polnoci. Foto: TV Markíza
 

Košice

Prvé dieťa v Košiciach sa narodilo v tamojšej univerzitnej nemocnici rodičom Michalovi Badlíkovi a Lívii Takáčovej. Dievčatko sa narodilo o 1.43 h. Zara po narodení vážila 3770 gramov a merala 48 centimetrov, informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Ivana Vaněková.

Zara je prvorodeným dieťaťom Michala Badlíka a Lívie Takáčovej z Terasy z mestskej časti Košic.
Zara je prvorodeným dieťaťom Michala Badlíka a Lívie Takáčovej z Terasy z mestskej časti Košic. Foto: TASR
 

Žilina

Prvým tohtoročným bábätkom, ktoré sa narodilo v Žiline, je Julka. Na svet ju priviedla mama Mária z Lietavskej Lúčky o 2.00 h. Ako informovala hovorkyňa fakultnej nemocnice Lenka Záteková, pri narodení mala hmotnosť 3 600 gramov a dĺžku 49 centimetrov.

„Maminka Mária s oteckom Lukášom prišli do žilinskej pôrodnice veľmi rýchlo sanitkou a čoskoro bolo krásne dievčatko prirodzenou cestou na svete. Mama i dcéra sú v poriadku, na Julku doma čakajú dve sestry," doplnila hovorkyňa s tým, že posledné dieťa minulého roku prišlo na svet necelú polhodinu pred polnocou.

Trenčín

Dievčatko Terezka je prvým bábätkom, ktore sa tento rok narodilo v trenčianskej fakultnej nemocnici. Na svet prišla o 1.40 h a ako uviedla hovorkyňa Martina Holecová, pri narodení vážila 4 220 gramov a merala 52 centimetrov. Rodičia sú z obce Cígeľ v Prievidzskom okrese.

Banská Bystrica

Prvým dieťaťom v Banskej Bystrici je Katka, ktorá sa narodila Zuzane Pokornej. „Prvá Banskobystričanka sa narodila o 2.53 h. Váži 3 340 gramov a meria 54 centimetrov. Pôrod prebehol spontánne a nekomplikovane," priblížil lekár Richard Školka z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity vo fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta.

Katka - prvá Banskobystričanka.
Katka - prvá Banskobystričanka. Foto: TASR
 

Michalovce

Prvé dieťa narodené v roku 2020 v michalovskej nemocnici je Zoya. Informovala o tom komunikačná špecialistka spoločnosti Svet zdravia Jana Fedáková. Zoyu priviedla na svet mamička z Veľkých Kapušian o 5.39 h. Pri narodení vážila 3460 gramov a merala 51 centimetrov.

Rimavská Sobota

Lučenčan Michal je prvým dieťaťom, ktoré sa narodilo v rimavskosobotskej nemocnici. Podľa Fedákovej prišieil na svet o 7.21 h. „Miško meria 50 centimetrov a váži 2670 gramov. Narodil sa 28-ročnej mamičke Martine z Lučenca," konkretizovala.

Spišská Nová Ves

Prvým novorodencom v spišskonovoveskej nemocnici je Sára Alexandra. Narodila sa o 2.55 h. Dievčatko malo pri pri narodení miery 50 centimetrov a 3120 gramov. Na svet ju priviedla mama Kristína z Vyšného Slavkova v okrese Levoča, informovala o tom komunikačná špecialistka spoločnosti Svet zdravia Jana Fedáková.

Dunajská Streda

Prvým bábätkom v Dunajskej Strede je Nikolas. Na svet prišiel o 10.17 h. Pri narodení vážil 2900 gramov a meral 49 centimetrov. Narodil sa 21-ročnej mamičke Anikó z obce Vrakúň, konštatovala Fedáková.

Žiar nad Hronom

Prvým dieťaťom, ktoré sa v roku 2020 narodilo v Nemocnici Svet zdravia (SZ) Žiar nad Hronom, je dievča Linda.

„Linda prišla na svet dnes o 12.20 h. Váži 3050 gramov a meria 49 centimetrov. Narodila sa 36-ročnej mamičke Zuzane z Banskej Štiavnice," konkretizovala Fedáková.

Vranov nad Topľou

Prvým dieťaťom, ktoré prišlo v tomto roku na svet v nemocnici vo Vranove nad Topľou, je Anna. Narodila sa mamičke Veronike z obce Sedliská o 2.40 h. Váži 3500 gramov a meria 52 centimetrov.

Galanta

Prvým bábätkom v Galante sa stala Melany. Na svet prišla o 10.32 h.

Ako informovala Jana Fedáková, Melany mala pri narodení hmotnosť 3650 gramov a merala 51 centimetrov a narodila sa 38-ročnej mamičke Andrei z obce Čierna Voda.

Humenné

Prvým dieťaťom v humenskej nemocnici je Tamara. Prišla na svet o 12.56 h a narodila sa mamičke zo Svidníka. Pri narodení vážila 3520 gramov a merala 50 centimetrov.

Topoľčany

Ján je prvé dieťa, ktoré sa narodilo v topoľčianskej nemocnici. Mamička z obce Volkovce ho porodila podvečer, o 16.10 h. Chlapec vážil 3 740 gramov a meral 51 centimetrov.

Naši reportéri niektoré detičky a ich mamičky navštívili v pôrodnici.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce