04. 01. 2020 16:15 | BRATISLAVA/TASR

Napätie na Blízkom východe: V Iraku sú aj slovenskí vojaci. Ich stiahnutie je zatiaľ otázne

Sú v poriadku a pripravení na ďalšie pokyny.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovenskí vojaci, ktorí pôsobia v Iraku, sú v poriadku a pripravení splniť prípadné evakuačné pokyny v zmysle rozhodnutia velenia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková.

"O situácii sme pravidelne informovaní, samozrejme platí, že bezpečnosť našich vojakov je pre nás na prvom mieste," zdôraznil minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

V nadväznosti na aktuálnu situáciu v Iraku po smrti iránskeho generála Kásima Sulejmáního už NATO pozastavilo výcvikovú misiu a plnenie operačných úloh. O ďalšom postupe rozhodne Severoatlantická rada na pondelkovom (6. 1.) zasadnutí.

MO SR uvádza, že bližšie informácie nie je možné z bezpečnostných dôvodov v súčasnosti poskytnúť. V Iraku je aktuálne celkovo sedem príslušníkov Ozbrojených síl SR. Doteraz plnili predovšetkým úlohy v oblasti výcviku a poradenstva miestnych bezpečnostných síl vo výcvikových strediskách.

Danko: Ak bude napätie v Iraku eskalovať, SNS otvorí otázku stiahnutia vojakov

V prípade eskalácie napätia v Iraku je SNS pripravená otvoriť otázku možného stiahnutia slovenských vojakov z misie v predmetnom regióne. V súvislosti so situáciou po zabití iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního, dlhoročného veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, to uviedol predseda SNS a Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.

Šéf národniarov je v prípade piatkového (3. 1.) incidentu stotožnený s názorom ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, považujúceho útok za porušenie medzinárodného práva. "V tejto chvíli nemôžeme mlčať. Európska únia musí jednotne ukázať USA svoj postoj. Riskovať takýmito akciami teroristický protiútok a ohrozovať aj Európu je zo strany USA nezodpovedné a neskutočný hazard so svetovým mierom," vyjadril sa predseda NR SR, ktorý na reakciu vyzýva aj ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD).

Danko avizuje aj iniciovanie prípadného kroku na úrovni parlamentu. "Ak prezidentka SR, predseda vlády SR a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR budú opätovne mlčať, tak navrhnem uznesenie Národnej rady, v ktorom bude jasne deklarované odsúdenie takéhoto konania, ktoré je v rozpore s medzinárodným právom a ohrozuje bezpečnosť členských štátov EÚ," spresnil šéf slovenského parlamentu.

Iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, zabila pri leteckom útoku v piatok (3. 1.) skoro ráno v irackom Bagdade americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa.


VIAC Z Domáce