07. 01. 2020 19:04 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ochrankára z Úradu vlády potrestali. Nezabránil útoku nožom, lebo súkromne telefonoval

Incident sa stal v máji minulého roka.

Úrad vlády SR.
Úrad vlády SR. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Potrestali elitného ochrankára z Úradu vlády. Pre streľbu na Obchodnej ulici v Bratislave ho najskôr vyšetrovala ministerská inšpekcia, potom nadriadený.

V ten deň mal službu na Úrade vlády a práve v okolí miesta, kde slúžil, útočník napadol colníka nožom. Tragédii vraj mohol zabrániť. Televízia Markíza zistila, ako bude za prehrešok pykať.

Postrelený útočník, dobodaný colník a guľku v tele malo aj 15-ročné dievča. To bol výsledok incidentu, ktorý vyvrcholil streľbou na Obchodnej ulici v máji minulého roka.

Všetko sa to však začalo ešte pred ministerstvom financií. Odtiaľ agresívneho muža prenasledoval pracovník finančnej správy.

Utekali okolo Úradu vlády. No a práve tam mal v tom čase službu jeden z mužov elitného Úradu pre ochranu ústavných činiteľov.

Útok nožom na colníka si však nevšimol, lebo podľa našich informácií telefonoval. A nemal to byť služobný, ale súkromný hovor.

Vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby mesiace preveroval, či ochrankár nespáchal trestný čin tým, že nezasiahol, hoci mohol. Skúmal, či sa nedopustil marenia úlohy verejným činiteľom z nedbanlivosti.

Podľa ministerstva vnútra môžu ochrankári používať telefón len vtedy, ak to priamo súvisí s výkonom služby policajta. Ešte vlani na to upozornil týždenník Plus 7 dní.

Vyšetrovateľ mal k dispozícii aj videozáznam z incidentu pri Úrade vlády. Po niekoľkých mesiacoch prípad uzavrel.

Zlyhanie elitného ochrankára riešil jeho nadriadený disciplinárkou. Podľa našich informácií šéf udelil ochrankárovi finančný trest. Tri mesiace bude poberať o 15 percent nižší plat ako obyčajne.

Na ministerstve vnútra sme teda zisťovali, ako majú ochrankári v podobných prípadoch postupovať. Zo svojho stanovišťa sa totiž vzdialiť nemôžu.

„V takom prípade má však policajt povinnosť privolať pomoc za účelom odvrátenia život ohrozujúcej situácie," ozrejmila hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese.

Voči útočníkovi z Obchodnej ulice policajti zastavili trestné stíhanie. V čase, keď sa celý incident odohral, bol totiž nepríčetný.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce