09. 01. 2020 09:28 , článok bol aktualizovaný 09. 01. 2020 16:32 | ŽILINA/tvnoviny.sk

Judita obžalovaná z vraždy spolužiaka Tomáša (†16): Prelomila mlčanie a prvýkrát prehovorila!

Sudkyňa vylúčila verejnosť, motív tragédie stále nie je známy.

Judita pred hlavným pojednávaním v prípade vraždy spolužiaka Tomáša.
Judita pred hlavným pojednávaním v prípade vraždy spolužiaka Tomáša. Foto: TASR
Obvinenú Juditu privádzajú na hlavné pojednávanie.
Judita pred hlavným pojednávaním v prípade vraždy spolužiaka Tomáša.
Judita pred hlavným pojednávaním v prípade vraždy spolužiaka Tomáša.

Judita, obžalovaná z vraždy kamaráta, sa postavila pred súd. Na žilinskom okresnom súde sa vo štvrtok (9. 1.) začalo hlavné pojednávanie v tomto záhadnom prípade. Judita striedala emócie a vraj aj vypovedala.

Dnes už 17-ročnú Juditu priviezli na súd z trenčianskej Nemocnice pre obvinených a odsúdených, kde je hospitalizovaná na psychiatrickom oddelení a liečia ju medikamentmi.

Chvíľami sa veľmi triasla, chvíľami bola pokojná. Pár minút po začatí prerušila sudkyňa pojednávanie a po krátkej porade senátu vylúčila verejnosť.

„Súd po začatí hlavného pojednávania na návrh obžalovanej vylúčil verejnosť na celé hlavné pojednávanie, proti tomuto uzneseniu nie je prípustný opravný prostriedok," tlmočila hovorkyňa súdu Lenka Belavá.

Splnomocnený právny zástupca poškodených Ján Halagan povedal, že toto rozhodnutie akceptujú. „Podľa nášho názoru, aj názoru okresného prokurátora, nebol dôvod na vylúčenie verejnosti v celom tomto konaní pred súdom, ale podľa nášho názoru mala byť verejnosť vylúčená len v časti výsluch mladistvých," vyhlásil.

Dôvodom má byť najmä vek mladistvej, ale aj citlivosť prípadu.

Pred vyšetrovateľom Judita mlčala. Podľa našich informácií, dnes pred súdom vypovedala po prvý raz. „Chcem veriť, že súdny proces bude spravodlivý, chcem pevne veriť, aj verím, orgánom činným v trestnom konaní. Či už prokuratúre alebo súdu, že sa to spravodlivo vyrieši," povedal teta nebohého študenta Monika Lachová.

Mama ani otec zavraždeného Tomáša sa na prvom pojednávaní nezúčastnili. Podľa rodinnej známej je to pre nich stále obrovská trauma. Juditini rodičia aj sestra budú vypovedať ako svedkovia. „Nebudeme sa vyjadrovať celé pojednávanie. Nie len toto, ale aj všetky následné," vyhlásil otec obžalovanej študentky Milan Konečný.

O čom Judita, ale aj svedkovia, na pojednávaní hovorili, zatiaľ nie je verejne známe.

Tínedžer Tomáš zomrel 16. mája 2019 na následky bodných zranení. Údajne ich mal na tele až 51. Po nešťastí stredoškoláčka tvrdila, že oboch v byte na žilinskom sídlisku napadol falošný odpočtár elektriny.

Krajská prokuratúra neskôr potvrdila, že na mieste zaistili viaceré nože a DNA na nich nepotvrdila prítomnosť tretej osoby. Jeden dokonca v Juditinej detskej izbe, bola na ňom krv oboch gymnazistov.

Motív tragédie stále nie je známy.

Prípad v Žiline sledovala reportérka Zuzana Gadušová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce