12. 01. 2020 07:00 | BOJNICE/TV Markíza

Mali by sa lampióny šťastia zakázať? V bojnickej zoo s nimi majú tiež nepríjemnú skúsenosť

Pravidlá či zákazy púšťania lampiónov v okolí ZOO nie sú.

Lampión šťastia.
Lampión šťastia. Foto: TV Markíza

Majú byť symbolom šťastia, no po tragédii v nemeckej zoologickej záhrade by ich niektorí najradšej zakázali. Lampióny pripravili na Silvestra o život 30 zvierat. Podobné nešťastie sa môže stať aj u nás.

V plameňoch sa v krefeldskej zoologickej záhrade ocitol trakt v ktorom žili najmä opice. Zvieratá pred ohňom nevedeli ujsť. Zábery obleteli celý svet.

 

Požiar majú na svedomí tri ženy. Matka a jej dve dcéry. Nový rok vítali zapálením lampiónov šťastia, ktoré dopadli na budovu v zoologickej záhrade.

Lampióny šťastia zapálili s dobrým úmyslom, no netušili, čo tým môžu spôsobiť. Je však veľmi statočné, že prišli na políciu a povedali - áno sme za to zodpovedné," uviedol šéf miestnej kriminálky Gerd Hoppman.

V regióne je púšťanie lampiónov zakázané a ženy to vraj nevedeli.

Nepríjemnú skúsenosť s lampiónmi majú aj v bojnickej zoologickej záhrade. Našťastie k žiadnej tragédii nedošlo.

„V minulosti sme aj my v našom areáli našli lampión šťastia, ktorý ale u nás tieto pocity šťastia nevyvolal. Skôr obavy z toho, čo sa mohlo stať," povedal hovorca zoo Jaroslav Slašťan.

Pravidlá či zákazy púšťania lampiónov v okolí ZOO nie sú. Ošetrovatelia sa len spoliehajú na zdravý rozum a apelujú na ľudí, aby ich nepúšťali.

„Máme množstvo otvorených výbehov a taktiež tu máme senníky alebo sklady krmiva, ktoré by mohli vzplanúť požiarom a tým pádom by došlo aj u nás k veľkej tragédii," dodal Slašťan.

„Je to dosť nebezpečné hlavne v prípade veterného počasia, keď nevieme ovplyvniť, kam ten balón doletí a kde sa môže zachytiť o nejaký horľavý materiál skôr ako vyhorí jeho náplň," uviedla Martina Červočová z oddelenia požiarnej prevencie vo Veľkom Krtíši.

Odporúčania hasičov sú jasné. Ak sa už rozhodneme lampión vypustiť, tak iba v prípade, že nefúka. Ak je sucho, takúto zábavku by sme tiež mali odložiť.

„A samozrejme sa nesmú vypúšťať v blízkosti lesov, lesoparkov, elektrického vedenia a letísk,L uzatvára Červočová.

Hovorí sa, že pred ohňom človek ujde, no pre zvieratá v uzavretých výbehoch je požiar istou smrťou.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce