14. 01. 2020 19:00 | PREŠOV/TV Markíza

Vyše milión eur za demoláciu zvyšku zhorenej bytovky v Prešove! Mesto vraj nemalo na výber

Ozývajú sa firmy, ktoré tvrdia, že by to vedeli urobiť aj lacnejšie.

Zvyšok zhorenej bytovky v Prešove
Zvyšok zhorenej bytovky v Prešove Foto: TV Markíza

Miliónová objednávka za demoláciu výbuchom poškodenej bytovky v Prešove zaskočila mnohých. Mesto vraj však z ponuky slovenských firiem nemalo na výber. Českí špecialisti pritom väčšiu časť bytovky zo solidarity zbúrali zdarma.

Zo zdemolovanej bytovky zostali už len pivnice. Majitelia bytov si v utorok mohli prísť zobrať veci, ktoré sa tam podarilo zachrániť.

Po demolácii českým špeciálnym bagrom si mesto na likvidáciu spodnej časti paneláka najalo firmu od Bardejova.

Tieto práce majiteľ firmy vyčíslil na vyše milión eur. Mesto mu však objednávku aj s rezervou vystavilo na milión a 100-tisíc eur.

 

Mesto vraj nemalo na výber. Najvýhodnejšiu ponuku v mimoriadnej situácii nemuselo hľadať v obchodnej súťaži a z oslovených firiem im vraj len jediná predložila presnú cenovú kalkuláciu.

„Až po tom, čo sme zverejnili predbežnú faktúru, sa nám začali ozývať firmy, že by dokázali záchranné práce alebo ich časť urobiť lacnejšie," uviedol Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov.

Pre porovnanie, menší panelák na košickom sídlisku Luník 9 dokázali zbúrať za 109 tisíc eur. Lacnejšie vyjde mesto Partizánske aj plánovaná demolácia 13-poschodovej budovy.

Prešovská radnica však tvrdí, že demolácia paneláka s plne vybavenými bytmi je oveľa náročnejšia.

Zo zbúraniska už vyviezli vyše 7 000 ton sutiny. Majiteľ demolačnej firmy naznačil, že mu na to možno nebude stačiť ani milión eur.

Mesto zatiaľ firme nič neplatilo. Až po odvolaní mimoriadnej situácie faktúry na kontrolu predložia Okresnému úradu. Na úhradu použijú milión eur od vlády, ale aj peniaze, ktoré im na pomoc poslali ostatné mestá a obce.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce